| LittleLady a întrebat:

Cum putem spune ca legea e dreapta daca de exemplu un fiu de avocat face accident rutier; omoara 4 persoane si scapa nepedepsit-fara sa faca inchisoare?! Iar un cetatean obisnuit face accident, baga un om in spital, dar mai face si puscarie nu stiu cati ani!
Aici e vorba de bani.Deci nici legea nu mai e curata cand vine vorba de mita.Ce parere aveti despre asta? Daca ati fi la conducerea tarii ati accepta mita?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de lege aici ci de cei care aplica legea, acestia nu sunt corecti.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cică nu e adevărat că "Banii vorbesc". Păi cum să nu fie? Normal că dacă ai bani, ai totul. În România niciodată nu va fi legea la fel pentru toţi. Mereu se va da şi se va lua mită, mereu se vor produce ilegalităţi deoarece suntem cu sute de ani în urmă faţă de celelalte ţări. Dacă aş fi la conducere ţării, nu aş permite aşa ceva sub nicio formă şi aş aplica pedepsele la fel pentru toţi cetăţenii. Din păcate nu putem face nimic, doar discutăm şi dezbatem.

Pa-pa.

| anonimousgirl13 a răspuns:

Putem spune ca legea e dreapta doar in teorie, dar in practica nu. In Romania din pacate asa se intampla. Unii oameni cand dau de putere si de bani nu mai gandesc limpede. Este un lucru foarte deranjant. Cand eram mica ziceam "Vreau sa devin avocat pentru a apara oamenii", dar acum nu mai e asa pentru ca nu vreau sa ma compromit si cel mai mult nu vreau sa apar un criminal sau un infractor chiar daca ma plateste, pentru ca daca a gresit merita sa fie pedepsit. Si ma mai enerveaza ceva: un biet om care nu are ce sa de-a copiilor sa manance fura o varza, un kilogram de cartofi ceva marunt pentru a-si hranii copiii, face 10 ani inchisoare, iar altul cum ai spus tu, omoara 4 persoane si nu i se intampla nimic, doar pentru ca are bani sau pentru ca taica-sau e procuror sau mai stiu eu ce. Pai asta nu mai e dreptate. A si daca as fi la conducerea tarii in nici un caz nu as accepta mita, as incerca sa schimb in mai bine tara asta daca as puntea, deoarece Romania este o tara foarte frumoasa, dar din pacate oamenii care o conduc ii creeaza o imagine proasta in afara granitelor, in lume.
Imi cer scuze daca am plictisit pe cineva.

| LittleLady explică (pentru anonimousgirl13):

Da,foarte adevarat mi se pare ceea ce ai spus si te sustin!

| Tudorplop a răspuns:

Nu.Mita e ceva ce trebuie interzis MEREU in aceasta tara.Si in primul rand, daca as fi presedinte, nu m-ar interesa banii.Nu imi pasa nici de bani. Unui presedinte nu trebuie sa ii pese de bani, ci de tara pe care a primit-o in grija! Daca esti presedinte, tara este ca si copilul tau.Trebuie sa ai grija sa nu fie bolnav, sa aiba o viata linistita si sa aiba ce este folositor pentru un om normal.