| anonim_4396 a întrebat:

Cum se cumpara un apartament in Romania, prin credit imobiliar, odata ce a fost acceptat de catre banca si clientul s-a inteles cu vanzatorul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incheie contractul de vanzare-cumparare la un notar public si tot acolo se incheie contractul de ipoteca asupra apartamentului, daca se garanteaza cu acesta. Dupa inscrierea ipotecii se duce la banca un extras de carte funciara cu ipoteca inscrisa si banca va vira banii din contul cumparatorului in contul vanzatorului.

| sierra1 a răspuns:

Notar - contract promisiune vânzare cumpărare, plata efectivă a sumei, iar notar - contract vânzare cumpărare final. Și alte hîrtii mărunțele. Asta e esența, restul le prinzi din mers.