| sweetys a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa pot sa imi fac un credit pentru a-mi cumpara un apartament?
Si care banca are cea mai buna oferta?
Sau este mai bine sa ma mut in chirie?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai un avans, cel cerut de bancă, fiecare bancă are politica ei.
Să ai un venit care să acopere rata lunară a împrumutului.
Sunt 30 de bănci în România, ca să afli cea mai bună ofertă trebuie să faci tu studiul, că nu știe nimeni aici.

| anonim20155 a răspuns:

Sa ai un venit si sa fi fezabil pentru un astfel de imprumut de la banca. Si aici ma refer la un venit sigur, sa fi angajat de minim 1 an. Odata ce vei prezenta adeverinta de salariu ei vor vedea daca indeplinesti conditiile si iti vor acorda acel credit de care ai nevoie. Stiu ca la sume mari de bani se pune un girant (iar daca in preent ai o casa pe numele tau girezi cu casa). E problematic, dar ce sa faci in codntiile in care vrei sa ai prpria ta casa. Asta e procedura. Imprumutul se face cam pe 10 ani.
Iti recomand Banci serioase ca Banca Transilvania, Reiffeisen Bank, BCR, BRD.