| oooooooo a întrebat:

Cum se face reabilitarea in cazul unei persoana cu cazier judiciar, daca au trecut mai mult de trei ani de la sfarsitul perioadei de pedeapsa? Ce costuri implica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti platesti eventualele daune, cheltuielile de judecata si un avocat. avocatul, pentru speta asta e maxim 3 mil. problema e ca, din cate stiu eu, trebuie sa treaca 5 ani pentru reabilitare, la fapte penale usoare. in rest, nu ai alte costuri, iti trebuie un martor care sa ateste ca esti persoana responsabila si adeverinta ca ai un job. adeverinta poate fi eliberata si de genul "pentru scoala", daca la job nu se stie de cazierul tau

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa se adreseze instantei care a da condamnarea, cu cerere de reabilitare, stergere din cazier si repunere in drepturi depline.

| oooooooo explică:

Multumesc... m-ar fi interesat si daca e neaparat nevoie de un avocat?