| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pedepseste consumul de marijuana in Romania?

9 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Consumatorul ar putea scapa de inchisoare, in Romania

Sa ne uitam peste noua lege, 522 din 24 noiembrie 2004:
De remarcat ART. 4: (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda";
ART. 19: In cazul in care un consumator este condamnat la pedeapsa inchisorii pentru savarsirea unei alte infractiuni decat cele prevazute la art. 4, instanta poate dispune includerea acestuia intr-un program terapeutic derulat in sistemul penitenciar";

ART. 19^2: (1) Daca, pana in momentul pronuntarii hotararii, inculpatul respecta protocolul programului integrat de asistenta a persoanelor consumatoare de droguri, instanta de judecata poate sa nu aplice nici o pedeapsa acestuia sau sa amane aplicarea pedepsei [...]" Desigur, articolele trebuie citite in context, iar aici gasiti fragmente mai ample din legea 522. Textul integral se afla si in baze de date on-line, cu tarif.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Legal, este fapta penala. In practica, consumul simplu este destul de tolerat. In primul rand pentru ca nu produce pagube si nici nu exista forte de ordine specializate pentru asta. Ceea ce se urmareste este prinderea si pedepsirea persoanelor care fac trafic.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca nu te cheama Ion I. Tiriac, ASPRUUUUUUU!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vezi, oricum nu intrebi degeaba avand in vedere ca esti anonim sigur ai tras ceva ha?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marihuana ar trebui sa fie legale... cel putin consumul ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tragi un joint, faci inchisoare... huh!
E nostima asta: "Consumatorul AR PUTEA scapa de inchisoare"... la fel ca multe legi din Romania, si legea asta are "portite" si loc de interpretare ceea ce e mai nesanatos pentru toata lumea, decat pentru un simplu om care mai consuma din cand in cand marijuana.
Pana si chestia asta spune mult despre Romania: " Textul integral se afla si in baze de date on-line, CU TARIF. "
Legile ar trebui sa fie aduse la cunostinta cetatenilor GRATIS. Si asa, tariful pe care il platesc romanii ca sa tina niste incompetenti in intreg aparatul de stat e IMENS!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare dc nu legalizeaza marijuana? Au aparut legalele statu vrea sa scape de tineret...Majoritatea s-au dat pe legale decat sa-si asume unele riscuri...

| robert87 a răspuns:

Vrajeala, daca te prind cu mai mult de 3 grame poti sa-ti ei si 15 ani la ''bulau''. Asta e vrajeala cu maxim 2 ani sau amenda

| Bocos_Paul_1997 a răspuns:

Consumul nu se pedepseste dar detinutul da big grin