| MrBean a întrebat:

Ce e mai rau, consumul de alcool sau marijuana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| unuzero a răspuns:

consumul de detergent!

15 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se presupune ca nici unul nu face rau in cantitati mici, necazul e ca prea putini oameni au opritor. Devi dependent de ele cu un consum regulat si tinzi sa cresti doza... Asa ca is la fel de rele. Nu mai conteaza ca pot fi benefice intr-o oarecare masura.

carla
| carla a răspuns:

Se pare ca acum cel mai nociv, acum, este consumul de politica...:-)

| prolibro a răspuns:

Ambele tipuri de consum sunt nocive. Te rup de realitatea inconjuratoare.
Trairea la maxim a prezentului, asumarea de provocari pot da o stare de euforie asemanatoare, cu mult mai multe beneficii.

| adrian_8178 a răspuns:

Efectele consumului sunt relativ asemenatoare in cazul ambelor produse. In schimb marijuana este recomandata in unele tari in scopuri medicale, mai exact bolnavilor de cancer, SIDA sau glaucom. Pe cei bolnavi de SIDA ii ajuta prin cresterea apetitului. Pe cei bolnavi de cancer ii ajuta sa scape de starile puternice de greata provocate de chimioterapie. Acum sper sa nu incurajez consumul prin mesajul meu laughing

| lifeForJesus a răspuns:

Legalizati marijuana!

| Artemiss a răspuns:

Ambele... dar consider ca de alcool scapi mai greu tinand cont ca e mai ieftin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pune intr-o incapere 10 oameni si da-le mult alcool, apoi viziteaza-i peste 2 ore. Ai sa-i gasesti batandu-se sau certandu-se. Pune alti oameni in alta incapere si da-le iarba pe saturate... ii gasesti, in doua ore, razand, sau concentrati in vreo discutie filozofica despre hartie igienica. Ori dormind...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abuzul e nociv in ambele cazuri. Pentru organism - alcoolul are efecte mult mai nasoale pe termen lung. Ca influenta asupra comportamentului, alcoolul iar e mult mai nasol (rata de criminalitate cauzata de consumul de alcool e mult mai mare decat cea legata de marijuana).
Citeste si astea:
http://www.newscientist.com/......juana.html
http://www.theregister.co.uk/2005/04/22/email_destroys_iq/
Nu zic ca e ok sa fumezi 20 de jointuri pe zi, pentru ca intr-adevar te retardezi. Dar intre un joint si 5 beri, cred ca jointul e mai ok :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ambele. stai departe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legalizati marijuana

| Crisstttina a răspuns:

Alcool = violenta, accidente, decese.
Marijuana= 0 decese, calm.

| Poxinette47 a răspuns:

Alchool!

| *cristina* a răspuns:

Ambele iti dauneaza in egala masura, numai ca te afecteaza in locuri diferite.

| ionuca_naluca a răspuns:

Alcoolul cred ca e mai daunator daca vorbim despre consum excesiv, numai ca atunci cand consumi alcool e mai usor sa te opresti atunci cand trebuie...

| dianamanuela a răspuns:

Eu am auzit ca la fiecare 8 secunde moare un om din cauza lor.Deci cel mai bine si mai sanatos este sa nu le consumi.