| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pedepseste consumul de marijuana

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

In primul rand sa incep prin a spune ca oamenii sunt prea inchisi in sine sa vada si sa auda.
In al doilea rand sa iti zic de ce pedepseste cu 3-15 ani(plus interzicerea unor drepturi):
Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept.
In schimb consumul(deci strict consumul) se pedepseste cu: cura de dezintoxicare sau supravegherea medicala.
Deci ca sa fie clar. Daca te-a prins fumat fara sa mai ai alte droguri la tine iei partea a doua. Daca mai ai prin buzunare iarba te duci la prima.
Si, da, marijuana e clasificat drept drog de mare risc. Pacat.

1 răspuns:
carla
| carla a răspuns:

In primul rand, te pedepsesti sg pentru ca o sa devii dependent (a) si-ti curmi viata prea devreme. Mai putin conteaza cat te pedepeseste legea!