| JusTPauL a întrebat:

Cum se procedeaza cu impozitul pe autoturisme.
Daca imi iau o masina pe final de an, o sa pletesc acelasi impiozit ca la inceputu anului?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu platesti deloc impozit in anul cumpararii, o sa platesti abia incepand cu 1 ianuarie a anului urmator, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 471.Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
  (1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
  (2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."

| JusTPauL explică (pentru Ioandelasal):

Daca iau masina din strainatate, si o inmatriculez anul acesta nu platesc impozit, bun pana aici, daca anul viitor fac contract de v-c si trec masina pe altcineva, acea persoana este obligata sa plateasca impozit sau doar urmatorul an?
Sper ca intelegi despre ce vorbesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu mi-ai citit atent raspunsul si nici prevederea din Codul fiscal, pe care am citat-o.
Impozitul anual il plateste proprietarul masinii la 31 decembrie a anului anterior, pe tot anul in curs.

4 răspunsuri:
| Mircea049202 a răspuns:

Impozitul se plătește anual. Il plătești cand iti iei masina, și anul viitor cand s-a mai facut un an de cand ai luat'o.

| sorinel98 a răspuns:

Da nu conteaza cand iei o masina, tot atata e impozitul nu e mai putin.