| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc un caz de persoana care, din motive familiale nefericite, a abandonat scoala la sfarsitul clasei a 8-a, prin anii 2000 si ceva, fara a da examenul de capacitate ce se dadea pe atunci.

Acum aceasta persoana ar vrea sa isi reia studiile, sa faca un liceu sau chiar o scoala profesionala, fie la stat, fie la privat (preferabil sa si poata lucra simultan, deci studii serale sau cu frecventa redusa ar fi de preferat).

Este posibil pentru un adult sa isi reia studiile medii intr-o institutie autorizata daca acesta nu a dat capacitatea in urma cu peste 10 ani? Mentionez ca are doar foaie matricola pentru clasele 1-8 absolvite. Nu cred ca s-ar descurca sa dea acum Evaluarea Nationala dat fiind ca au trecut atatia ani...

Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să-şi continue studiile prin programe de tip "A doua şansă"!

"Art. 68. -... (5) Elevul care nu frecventeaza cursurile de zi ale unei clase din invatamantul obligatoriu, depasind cu mai mult de 2 ani varsta clasei respective, se afla in situatia de abandon scolar. Elevul aflat in situatia de abandon scolar poate fi inscris, la cerere, in forme de invatamant seral, cu frecventa redusa sau la distanta, pentru care se constituie formatiuni aparte.
(6) Tinerii care au depasit varsta scolara cu mai mult de 4 ani isi pot completa educatia de baza, prin parcurgerea unor programe de tip "A doua sansa", conform metodologiei Ministerului Educatiei si Cercetarii." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Pentru a vedea la ce şcoli se organizează astfel de programe, trebuie să meargă la Inspectoratul Şcolar Judeţean.

Vezi alte detalii în Ordinul M.E.N. nr. 5248/31.08.2011 de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/articles/16179

Toate cele bune.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa se inscrie la un liceu, care organizeaza cursuri serale sau cu frecventa redusa.