| LanguageMaster a întrebat:

Curtea Constituțională își poate desfășura activitatea numai în sediul de la palatul Parlamentului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CCR isi desfasoara activitatea (sedinte) la sediul sau, asa ca poate s-o desfasoare oriunde are sediul.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Sediul CCR este stabilit prin lege?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Legea stabileste ca sediul trebuie sa fie in Bucuresti

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Sediul este stabilit in Bucuresti, nu si la o adresa din Bucuresti, conform L.47/1992, citez:
"Art.4.– Sediul Curţii Constituţionale este în municipiul Bucureşti."

4 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Nu. Ca garant a constitutia trebuie sa fi independent de puterile statului. Garantul raspunde mai departe...