| BUBULINA a întrebat:

Daca acum traia Ceausescu... credeti ca era mai bine de cat cu Base?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Situatia este mult prea ipotetica pentru un raspuns serios. Nu avea cum sa mai fie presedinte, nu avea cum sa mai continue regimul si nu avea cum nici macar sa mai traiasca, avand in vedere starea precara de sanatate.
Ce ma distreaza cel mai mult este ca unii au impresia ca pc-ul si internetul le-a inventat Iliescu sau, mai rau, Basescu. Pentru cine nu stie, in Romania existau in 1989 cel putin doua fabrici de calculatoare iar statul roman era actionarul unei astfel de fabrici din Franta si posesorul unei licente de fabricatie tot frantuzesti (Felix parca se numeau), intrucat IBM-ul ne ignora din motive politice.
Tot pentru cei care isi imagineaza ca viata a aparut odata cu internetul: chiar daca prima retea s-a nascut undeva prin 1960, pana prin 1992 era absolut necunoscut publicului larg, chiar si in SUA. Abia dupa 1992 a inceput ascensiunea exponentiala a acestuia, norocul nostru fiind ca la acel moment aveam deja oameni priceputi in domeniu, ceea intamplator se datoreaza tot perioadei comuniste.

| Hombre a răspuns:

Draga lasa trecutul gandeste viitorul. Daca erai matura pe vremea aia iti era de ajuns.

mira
| mira a răspuns:

Nu era mai bine.Tot criza era si in plus suspiciune, spaima, securitate agresiva. Ceausescu trebuia sa cada.Romania era complet izolata. N-am fi avut dreptul nici la internet, nici la telefon mobil, nici la marfuri straine, nici la mancare.Magazinele ar fi fost absolut goale.

mira
| mira a răspuns:

Este un mit ca toata lumea avea locuri de munca. Daca terminai liceul ti se oferea un loc de munca in mina, tu fiind din Constanta. Exista un somaj mascat, mai mic decat cel de astazi totusi.

| EUSIATIT a răspuns:

Am vazut ca ai pus citeva intrebari bine dar vezi tu, {Buburuza]. si multi ca ea nu i intereseaza ca nu sunt bani poc de munca etc. net si pc o intereseaza.asa ca nu e cazu sa mai dam raspunsuri. dar ca si parere. da era fff bine avea toata lumea casa. serviciu. mai putin [droguri.] si poate de aceea nu le place multora cind se vb de el.

| Marcian a răspuns:

Nu. Dar daca era Geoana, Antonescu, Iohannis, Nastase, Tariceanu sau multi altii, da.

| ines a răspuns:

Nu era bine era toate alimentele la cartela erau locuri de munca dar mancarea lipsea batea vantul prin alimentari sau autoserviri cum se numeau pe atunci

| Octavutzu a răspuns:

Sti chiar daca Ceausescu era conducatorul tari teoretic, practic el nu facea mai nimic din toate cele ce se spun ci chiar si el era condus ce ei de langa el mai precis Comuniste ce conduc acum Romania Noul guvern nu incearca dupa cum vad eu decat sa inlature economia din Romania nu ajuta oameni sa dezvolte sa creeze ci doar ii duce la faliment cu tot felul de taxe si majorari. Eu daca asi fi Presedinte asi face ca toti proprietari de terenuri sa fie obligati sa cultive pamanturile bine inteles ajutati de stat apoi la recolta sa castige si proprietarul cat sa fie multumit si sa castige si statul atata cat poata continua si dezvolta tara. Alt exemplu detinuti aduc o paguba foarte mare la stat, de ce nu ii punem obligatoriu la munca cu plata sa faca ceva sa dezvolte ceva din care si ei sa castige si statul la randul lui. Daca asti sta sa spun toate parerile mi-ar trebui o zi intreaga. Dar cred ca e bine si atat macar atat daca ar face restul ar veni de la sine si Romania nu ar fi niciodata intr'o criza financiara si cu atati someri.

| Xonia a răspuns:

Daca traia ceausescu, acum sigur n-am si avut net, nici pc

| asdD a răspuns:

Daca ai votat cu base chelie sa triesti cwm ai votat

dar daca traia ceawsescw naveam net nimic de genu pc s altle infine

mai bine zic nici unu
mai bun era geoana

| KidDu` a răspuns:

... Lool. doamne feresthe`ma. Deci ca sa intelegi si tu : Pe ceausescu l`au omorat in 1989. Pe atunci avea vreo 60 - 70 de ani. Daca traia acum [ desi nu cred ca erau atatea posibilitati ] nu prea cred ca un mos de 80 - 90 de ani putea conduce o tara intreaga laughing
Lool. trezesthe`te. inainte sa pui intrebari puteai si tu sa te informezi in ce an a murit si cati ani avea atunci. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era destul de batrin mosu, nu cred ca o mai ducea pina acum. Pina si tembelu' de Fidel Castron a predat stafeta fratelui sau pentru ca nu se mai tinea pe picioare si a tras doua cazaturi in fata multimii... care era acolo sa-l aplaude frenetic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am de unde sa stiu, daca era mai bine cu ceasca sau nu, cert e ca tara asta cu siguranta ar fi aratat mult mai bine si pe mine sincer va spun ramane un patriot.Noi toti care avem acces la pc si tel mobile il vb de rau pe ceasca, sa ne fie rusine, va veni vremea cand nu-ti vei mai permite nici sa-ti platesti factura la net, de pc nu mai vb pentru ca oricum majoritatea sunt in rate etc.Sa ne fie rusine

| Peto a răspuns:

Probabil ca era mai bine cu Ceausescu alta era valoarea banului atunci, aveai un loc de munca si asa mai departe. Dar asta estebatting eyelashes