| HarleyQuinzel a întrebat:

Credeti ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Voro a răspuns:

Fiecare gandeste altfel, fiecare argumenteaza in felul lui daca era mai bine sau nu.
Parerea mea este intre avand in vedere ca nu am trait vremea aceea spun si eu ce am auzit de la cunostinte.
Pe vremea lui N. Ceausescu toata lumea detinea o locuinta, nu vedeai boschetari pe strazi. Tot pe vremea lui, nu aveai voie pe strada dupa ora 12 noaptea, in caz contrar erai legitimat de militieni. Acum poti umbla cum vrei si cand vrei, boschetarii sunt peste tot. Din motivul asta era mai bine pe vremea lui.
Cand traia Ceausescu, scoala era pe primul loc, acum se duce cine vrea. Un alt motiv pentru care era mai bine atunci si nu acum.
Atunci toata lumea avea un loc de munca, toata lumea se putea intretine, acum e nevoie de licee, facultati si cursuri specializate + noroc pentru a gasi un loc bine platit.
Pe vremea lui Ceausescu, sistemul medical era gratuit, acum se dau zeci de milioane pentru a face un RMN sau o consultatie.
Dar, cum am spus, pe vremea lui Ceausescu erau si lucruri negative.
De exemplu, tehnologia nu era la un nivel inalt ca acum, televizorul se inchidea la ora 22:00 si nu aveai atatea posturi ca acum. Internet, n-am ce sa discut, telefon, nici atat.
Pe vremea lui Ceausescu, nu aveai voie sa te exprimi liber, sa te manifesti.
Sunt foarte multe motive PRO pe o parte, dar si CONTRA pe cealalta. Cei care au trait pe atunci stiu mai bine, eu ma simt foarte bine acum si daca as avea de ales sa ma intorc, nu as face asta.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu era mai bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu era mai bine doar eram mai tineri dar nu era bine deloc.

| Eastwood a răspuns:

Din cate mi-au povestit bunicii mei era mai bine, nu mureai de foame, banul avea valoare si legea era lege. Sa nu mai spun ca nu intra nimeni in tara, nici un strain, acum toti ne ''sug'' de resurse, si politia era politie, erau patrule noaptea, ceea ce acum, nu mai e.