| AlexDorinel a întrebat:

Salut,daca mai traia Ceausescu in ziua de azi si era dictator, ce populatie ar fi avut Romania?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca am fi avut cca 25 milioane.

| darrio2007 a răspuns:

Mult mai multa. Ca nu puteai pleca afara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai multi in mod sigur
dar mai prosti si mai saraci

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Vrei să zici că acum suntem superdeștepți și putred de bogați?
hee hee

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Cine a zis asta?
Mai citeste odata ce am scris.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Ca si acum. Dar mai putini, mai saraci, si mai prosti.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ne dădea mâncare și căldură în continuare, nu avea nicio șansă să mai trăiască atât.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde... Daca ar fi trait astazi, Ceausescu ar fi avut 103 ani. Sa presupunem ca si restul populatiei ar fi fost la fel de longeviva, sau sa presupunem ca jumatate ar fi murit la Canalul Dunare-Marea Neagra?

| romeo78 a răspuns:

Mai corect era întrebarea: "dacă dezvoltarea economică, agricolă s-ar fi dezvoltat, păstrat așa cum a fost în decembrie 1989, oare unde era România astăzi pe harta lumii?"
Oricum, regimul comunist era pecetluit, nu mai rezista. Iar, tovarășul Nicolae Ceaușescu, era prea bolnav ca să mai trăiască prea mult timp.

| NotNamed a răspuns:

Mult mai multi, pentru ca fiecare familie avea cate 4-5 copii in medie iar iesirea din tara era interzisa. Dar degeaba am fi fost mai multi daca eram mai prosti si mai saraci. De sclavie nici nu mai zic. Fortat ti se alegea un loc de munca la plesneala, numai sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi avut cu minus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vedem cum ar fi decurs lucrurile...
In anul 1984, populatia tarii era estimata la aproximativ 23 de milioane de locuitori, azi inregistrand nu mai mult de 19 milioane(doar in Romania)
Avand in vedere cresterea rapida prin recompense la nasteri, prime si interzicerea avorturilor(din 1966), cu Nicolae in frunte populatia tarii avea sa creasca pana in anul 2000 la 30 de milioane.
Acesta era un obiectiv bine stabilit de faraonul ceausist.
Nu i-a mers insa jocul, pentru el jocul s-a terminat, pe Terra, dar daca i-ar fi mers in continuare, calculand dupa acelasi criteriu, adaugand la fiecare an 500 de mii de oameni, atunci numarul 30 ar fi ajuns la 40 de milioane de locuitori in anul 2021.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aia da.

| nukeyly a răspuns:

Avand in vedere ca aici l-am lasat pe iliescu sa-si faca de cap
trebuie sa ne uitam ce s-a intamplat pe EARTH 73, alt univers paralel.

daca mai traia Ceausescu >
dupa platirea datoriei externe(~20 mld $)
_https://www.youtube.com/watch?v=1qiMiVNU3Jw
acum suntem la 450 mld $ _ https://datoria.ro/
>>
ce s-a petrecut pe EARTH 73 in 1989-2019 :
ceausescu deschidea portile pentru popor(1989)
inventa democratiea x5,
importa produse externe doar calitate platinum
aveam salarii in BTC
sau 1 leu valora = 5000 lire sterline(2015)

din resursele naturale ce le avem din oficiu si inteligenta nativa
Romania depasea china, sua, rusia si traiam intr-o utopie 8G

eram 32.616.887 romani cu speranta medie de viata de 2500 ani
datorita extrasului subatomic extras din albastru de voronet
la temperatura de minus 3573.15 grade celsius

aveam un turism dezvoltat de altii isi faceau seppuku de invidie

era aprobata \legea capului\ in care iti pierdeai capu(tu si toata echipa ta) daca furai orice sau de la popor
1 leu furat = 1 an de inchisoare, si confiscarea organelor la final.

toti lucram pentru musuroi si binele comun
nu vezi cersetori pe jos, si deAia cu copil in brate
care iti cer 1 leu pe strada live

sa fi roman e o mandrie
_pe EARTH 73. frumos nu?

--
alte date de acum la noi:
--
Bugetarul X. O mărturie sinceră despre munca la stat
Jun 14, 2019 https://www.youtube.com/watch?v=ChD26RBnS2k
-
ROMÂNIA, TE IUBESC! - PÂRTII DE MILIOANE. LECȚIA AUSTRIACĂ
Apr 18, 2019 https://www.youtube.com/watch?v=yFW8Mn-06Fc
-