| Arthur a întrebat:

Am văzut multe întrebări de genul : ar trebui inventat un al doilea Ceauşescu, dacă trăia Ceauşescu, dacă ar fi în viaţă Ceauşescu ş.a. dar pe nimeni nu am văzut să întrebe ceva de genul :
" Ar trebui inventat un al doilea Carol I? "
Ce credeţi că duce la acest fapt : necunoaşterea istoriei, reminiscenţe comuniste în gândirea colectivă, republicanism majoritar sau care alte motive?

2 răspunsuri:
| Brittanie a răspuns:

Bună! Generaţia noastră s-a schimbat foarte mult. Nu spun că Ceauşescu era minunat de bun, dar nici barbar nu era. Era undeva pe la mijloc. Carol, era un bărbat cu totul şi cu totul special. Dar nimeni nu îl apreciază îndeajuns. Asta e România!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca faptul ca un rege isi etaleaza bogatia pe fata creaza mai multe invidii si animozitati decat vreun presedinte cu conturi ascunse in Elvetia de ochii plimii, parerea mea!