| anonim_4396 a întrebat:

Daca administratorul de bloc face calcule aiurea. ex; daca luna precedenta am avut 346 mc apa si luna asta am 348 el imi pune 9 mc pe avizier de plata! si nici nu sta de vorba, imi arunca carnetul meu cu notite si nu vrea sa citeasca contoarele de apa. unde sa ma adresez? Mircea-Nasaud.jud.BN

2 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Ar trebui sa-i spui Presedintelui de bloc, poate face el ceva, apoi mai poti sa sesizezi in scris Primaria in nume propriu-au un departament care se ocupa cu asociatiile de locatari/proprietari. Iti recomand sa vorbesti si cu vecinii sa vezi daca au mai patit si altii si daca te-ar sustine.
Legea care reglementeaza organizarea si conducerea asociatiilor de proprietari/locatari este 230/2007.

| LauraSpataru a răspuns:

Cand ai o problema cu activitatea administratorului de bloc te poti adresa compartimentului de la primarie care se ocupa de asociatiile de proprietari. In unele cazuri ajuta.
Cand ai nelamuriri cu privire la corectitudinea intocmirii listelor de plata a intretinerii, poti face o cerere catre presedintele asociatiei sa iti demonstreze in mod clar sumele de plata, cu facturi si mod de calcul pe masa. Sunt obligati sa iti raspunda in 5 zile. Sa spui si asta in cerere, ca multi nu stiu.