| craniw a întrebat:

Daca ai ajunge in strainatate, ce ai face ca sa nu se afle ca esti roman?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai pus o întrebare aiurea, că trebuie să vorbești cu oamenii ăia și chiar dacă vorbești în franceză sau engleză, nu te poți pretinde nici francez și nici englez. Și te întrebă de unde ești, dacă văd că ești străin.
Ce să faci să vorbești în engleză și să minți că ești din Australia?

| DrunkenRat a răspuns:

Simplu. Nimic. Pe strada nimeni nu isi poate da seama ca suntem romani.

| Ecea a răspuns (pentru DrunkenRat):

laughing
Tin sa te contrazic.
Oriunde ma duc, lumea isi da seama ca sunt roman.
Cand vezi mai multe natii de oameni incepi sa ii recunosti.Si eu merg pe strada si stiu ca ala e din Bolivia,aia din Moldova, celalalt din Maroc, etc.
Romanii din strainatate sunt foarte usor de deosebit.In primul rand, majoritatea sunt grasi si poarta geaca de piele neagra.
Au fete de tarani.
Si avem trasaturi specifice ale fetei care ne diferentiaza.

| craniw explică (pentru Ecea):

Eu stiu exact raspunsul la intrebarea mea, dar am vrut sa vad si parerea altora. Mu; tumesc

| yuppiiiielena a răspuns (pentru DrunkenRat):

Lumea te cunoaste oricum...

| wforweirdo a răspuns:

Am dublă cetăţenie, nu trebuie să menţionez că sunt româncă. Totuşi, când mă duc în străinătate spun că sunt din Transilvania.laughing

| craniw explică:

Am pus aceasta intrebare fiindca n-as vrea sa fiu desconsiderat, dispretuit, umilit.

| harciog a răspuns (pentru craniw):

Imi pare rau ca-ti spun dar esti prost de mori.Iti impui ceva si a impune inlatura naturalul si nu va ramine decit artificialul in tine si, indiferent de ce vei vrea, vei arata ca "un actor grabit" chiar si pentru tine pentru ca vei ajunge sa nu te mai regasesti pe tine insuti pentru ca traiesti pentru imaginea multimii.Ce se intimpla daca te desconsidera cineva? Crezi ca vei fi cum spune sau cum crede acel cineva? Nu.Vei continua indiferent de situatie sa fii tu insuti dar pentru asta trebuie sa te accepti asa cum esti.Deci la tine nu e nationalitatea problema.Tu nu te poti accepta asa cum esti.

| craniw explică (pentru harciog):

Credeam ca pe TPU se poate discuta civilizat, fara insulte. Raspunsul tau imi dovedeste comtrariu

| harciog a răspuns (pentru craniw):

Si ce mai, un prost nu poate trece drept civilizat? Uita-te la mine si te vei convinge.