| Piedone a întrebat:

Dacă ai diploma de finalizare a învățământului profesional se poate înscrie pentru agenti de politie/jandarmerie/politie frontiera? Sau trebuie sa ai învățământul liceal și bacul numaidecât?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu invatamantul profesional nu poti candida la admitere in scolile aratate, trebuie sa ai liceul cu diploma de bacalaureat.
De altfel dupa profesionala poti face ciclul superior al liceului, dupa caz, la formele cu frecventa la zi (daca n-ai depasit cu mai mult de 3 ani varsta clasei a XI-a), cu frecventa la seral sau cu frecventa redusa). In ultimele doua cazuri se fac inca 3 ani (cl.XI-XIII).

| sierra1 a răspuns:

Acu cinstit: cine are nevoie de oameni slab prgătiți?

ai căutat pe net să vezi ce zice sau e greu?

http://www.scoalapolitie.ro/upload/blog/anunt-admitere-2021.pdf

| Iote a răspuns:

Si bacalaureatul numaidecat!