| Joker3134 a întrebat:

Daca ai dosar penal nu poti pleca in alta tara? Daca da pentru cat timp?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca in strainatate doar daca judecatorul a dispus interdictia de plecare in strainatate si pe timpul cat aceasta este in vigoare.
Daca nu ai aceasta interdictie poti pleca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de ce esti acuzat si ce hotarasc procurorii / judecatorii

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai interdicție, clar nu poți părăsi nici orașul de domiciliu, darămite țara!

| ziftode a răspuns:

Lol, acum (in sfarsit) inteleg intrebarea
PANA SE TERMINA DE JUDECAT CAZUL
chiar daca nu esti arestat/incarcerat, si beneficiezi de asta si dupa un eventual recurs, tot nu o sa te lase sa posibil evadezi din tara pana se termina cazul

sunt destul de sigur ca nu exista alt termen de ridicare al interdictiei!

| Andrei_Nemes_1996 a răspuns:

Nu am voie, nu stiu exact cat timp!