| marcel75 a întrebat:

Dacă ai făcut afirmația "jeguri umane ", fără să dai un nume, poți fi tras la răspundere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie.
Daca te adresezi in fata unor persoane atunci poti fi dat in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale, de catre una sau toate dintre persoanele respective.
Daca nu te adresezi direct si nici nu pot fi identificate persoanele la adresa carora ai adresat sintagma atunci nu poti fi actionat in judecata, calitate procesuala pot avea doar cei pe care i-ai jignit.

1 răspuns:
| simplegirl2 a răspuns:

Pai nu crezi?! e o jignire sa spui asa ceva, nu conteaza ca nu ai dat nume, dar ti-e ti-ar conveni sa-ti adreseze cineva asa?