| daculliber a întrebat:

Pot fi tras la răspundere dacă acord primul ajutor și persoana moare.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai inrautatit situatia.
In asemenea cazuri este bine sa anunti la 112.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| 1234568807 a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da, mai ales daca interventia lui a agravat situatia, se face cercetare si daca se afla ca e vinovat de deces, e nasol

| gabicoo a răspuns:

Aceeași întrebare mi-am pus-o și eu!
După cercetarea legislației și din experiența altora am ajuns la concluzia că e mai bine să te faci că nu vezi! Îi las pe alții să fie eroi și buni samariteni!

| 1234568807 a răspuns (pentru gabicoo):

Da, ca incerci sa faci o fapta buna si dupa tot tu o iei in bot

| Lioana a răspuns:

Doar daca ai facut ceva gresit.

| Brizbriz a răspuns:

Dap
nu inseamna ca o sa si fi tras la raspundere, dar de putut se poate

| 1234568807 a răspuns:

Daca nu esti medic si nu sti ce faci, nu te baga, ca poti intra la puscarie nevinovat

| IceRope a răspuns:

Da. Poți fi cercetat penal pentru ucidere din culpă.

| ZokoZEW a răspuns:

Da,ei n au de unde sa stiu ce i ai facut, deci o sa fii tras la raspundere

| daculliber explică:

Știu că în Anglia sau poate în SUA era o lege care să îi protejeze pe eroi și voiam să știu dacă e așa ceva și în România, dar aveți dreptate, facerea de bine e f**ere de mamă, așa că dacă nu e cineva pentru care să merite riscul, mai bine las profesioniștii.

| Brizbriz a răspuns (pentru daculliber):

Am vazut intr-un serial cu unul dat in judecata in state pentru ca daca nu se baga, victima nu ar fi ramas paralizat pe viata de la brau in jos (l-a tras de sub masina si ala avea spatele rupt)

de asemenea am vazut in NCIS una dintre IMBECILITATILE legale din state, cu una care era infirmiera de front (corpsman) si avea pregatire si experienta ENORMA, dar din cauza ca hartia nu ii era recunoscuta legal in civilie, dupa un accident auto s-a bagat sa salveze victimele, unul dintre ei a murit, apoi JIGODIA de serif CU MULTA NESIMTIRE vorbea de parca ea era responsabila, si nu accidentul, iar ala fara ajutor ar fi murit cu 10 minute mai devreme, SI ATAT angry adica oricum cu mult inainte sa vina ambulanta

deci, nu stiu despre ce lege de eroi vorbesti tu, dar nu am auzit de asta

morala e ca obligatia legala in ORICE tara din lume e sa suni la urgente, dar nimic mai mult

| daculliber explică (pentru Brizbriz):

Cum am spus facerea de bine e f**ere de mamă

| Brizbriz a răspuns (pentru daculliber):

Nu e aia zicatoarea, ci...

nici o fapta buna, NU RAMANE ***NEPEDEPSITA*** big grin