| Genesis2014 a întrebat:

Fără nici o jenă acesti ipocriți isi desfasoara,, meseria"in continuare lejer, si fara nici o problemă
http://www.trilulilu.ro/......ai-nascoce
Un om de rând,dacă greseste,de ce este tras la răspundere? acesti oameni in fustă,, nu au nici o treabă"

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Stai linistit ca nu o sa ia nimeni amenda. Si la noi spune preotul sa luam lumanari de la biserica, iar cine nu are parale poate lua una singura, care este 50 bani.

| Genesis2014 explică (pentru costis):

Nu ia nimeni amenda DAR aceasta,, tehnică''prinde la turmă!
Tu daca vrei sa obtii ceva, te folosesti de asemenea,, tehnici''? ce sa mai zic când acesti șmecherași se folosesc de numele lui Dumnezeu pentru ași insuși sume de bani si beneficii materiale!

| costis a răspuns (pentru Genesis2014):

Preotii pe care ii cunosc eu nu sunt nici smecherasi, nici oameni superficiali.
Mai degraba smecherasi ii numesc pe cei care isi dispretuiesc semenii, numind batranii "turma".
Tu cu ce te ocupi? Prin ce esti asa de bun, incat sa vezi in jur o turma?

| Genesis2014 explică (pentru costis):

Popii pe care-i,,cunosti'' tu,te-au imbrobodit in asa hal că habar nu ai pe ce lume trăiesti! Apropo' la ce fel de ciolane ( moaște ) te-a indemnat să lingi?
Care este,,cota'' lunara si anuala pe care o dai popilor?
daca nu le-ai da nici un ban pentru nici o,,lucrare'',crezi ca acei popi te-ar mai privii cu aceiasi ochi?
Pe popii aceia i-ai intrebat vreodata de ce ia salar de la stat si nu este impozabil,CUM SE PROCEDEAZA IN TOATA LUMEA?
Aaaaaa, nu poti, sa faci aceste lucruri fiindca ti-e frica, ti-e jena, te simti vinovat, etc.etc. Păi asta si urmaresc cu voi bă, sa va manipuleze cum doresc. Căte sfeştaniii ti-au facut popii astia? cere-le sa-ti de-a YAHWE si ceva neuroni! Profesia mea oricum nu este de ignorant!

| costis a răspuns (pentru Genesis2014):

Nici un preot, si am cunuscut vreo 10, nu m-a indemnat sa merg la sfinte moaste. Pentru ca lumea merge de buna voie.
Cota anuala este vreo 50 lei, pe familie, data din proprie initiativa, nu la cerere.
Profesia ta nu cred ca este deloc. La cat timp pierzi aici, cred ca esti un ratat.

| Genesis2014 explică (pentru costis):

Numai 10?
La,,capacitatea''ta m-ar mira sa nu-l cunosti si pe Inalt prea fericitul,bucurosul,bogatul,avarul ȘPAGOVEANU,care primeste mită pentru a scoate popi pe bandă rulantă!
Ai dreptate intr-un fel,pentru ce sa-ti mai indice sa lingi ciolane cand tu deja esti expert in aberatii( superstitii ) gen : inchinaciuni la ciolane,inchinaciuni la popi,la tablouri,statui,băut de infuzie de busuioc( aghiazma)ritualuri de exorcizare, deschis cartea, ghicitul viitorului in carte, sarbatori de,, sfinti'' care nici macar nu stii cine au fost si ce au facut vreodata, DAR toate le faci că de'..asa face toata lumea, și tu la rîndul tău, doar nu esti mai prost!
Daca-mi,, pierd'' timpul pe aici inseamna ca-mi permit! ceea ce de fapt TU astepti prin ritualuri si inchinaciuni, sa-ti bage YAHWE mură-n gură!

| Moisie a răspuns:

Te-ai asteptat la altceva?
Pai nu inteleg de ce te surprind smecheriile unei institutii care are ca scop mai ales excrocarea oamenilor dar si prostirea lor.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

INCA PUTIN TIMP cauta in apocalipsa 17, merita sa citesti tot, si 18:4.