| Mihăiță234 a întrebat:

Dacă am 8 puncte la purtare mai primesc bursa profesională?(am baut alcool in clasa)

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Sa vedem ce zice ordinului de min.:
"Bursa tehnologică (înlocuiește bursa profesională care se acorda conform HG nr. 1062/30.10.2012)

Susține participarea și reușita școlară a elevilor înmatriculați în cadrul specializărilor din învățământul profesional.

Bursele tehnologice se plătesc lunar, pe perioada cursurilor școlare, cu excepția lunilor în care elevii cumulează 10 sau mai multe absențe nemotivate.

Bursa tehnologică nu se acordă în primele 3 luni calendaristice din anul şcolar următor, în cazul în care elevul a comis abateri disciplinare grave, care conduc la scăderea mediei generale la purtare sub nota 7 în anul şcolar precedent.

Elevii declaraţi repetenţi la finalul unui an şcolar nu beneficiază de bursa tehnologică pentru anul de studiu pe care îl repetă."
Deci, practic mai primești, dar dacă îți mai scad 2 puncte, deja pa-pa bursa!
Bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primesti, avand in vedere prevederile Metodologiei-cadru de acordare a burselor, aprobata prin Ordinul ME nr. 6.238/2023, citez:
"ART. 13
  (1) Bursa tehnologică reprezintă o formă de stimulare a elevilor care urmează învăţământul tehnologic în condiţiile prezentei metodologii, în conformitate cu priorităţile Ministerului Educaţiei, şi constă într-un sprijin financiar lunar stabilit conform Legii învăţământului preuniversitar nr. 198/2023, cu modificările ulterioare.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în anii şcolari 2023-2024 şi 2024-2025, bursa tehnologică se acordă doar elevilor înmatriculaţi în cadrul specializărilor din învăţământul profesional, inclusiv dual, nivel 3 EQF/CNC.
  (3) Elevii declaraţi repetenţi la finalul unui an şcolar nu beneficiază de bursa tehnologică pentru anul de studiu pe care îl repetă.
  (4) Se exceptează de la prevederile alin. (3) cazurile de repetare a anului şcolar din motive medicale.
  (5) Prin excepţie, în anii şcolari 2023-2024 şi 2024-2025, elevii declaraţi repetenţi în învăţământul liceal, care optează pentru continuarea studiilor în învăţământul profesional, inclusiv dual, beneficiază de bursă tehnologică.
  (6) Elevii care cumulează 10 sau mai multe absenţe nemotivate într-o lună nu primesc bursa tehnologică pentru luna respectivă.
  (7) În cazul în care atingerea sau depăşirea pragului de 10 absenţe menţionat la alin. (6) este în legătură cu motive medicale, elevul sau părintele/reprezentantul legal al acestuia va prezenta actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor, în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului, în scopul restabilirii dreptului la bursă tehnologică. În situaţia în care, în funcţie de momentul efectuării plăţii bursei tehnologice, nu a fost posibilă acordarea bursei în urma motivării absenţelor din luna respectivă, plata acesteia se poate efectua odată cu plata burselor pentru luna următoare.
  (8) Bursa tehnologică nu se acordă în primele 3 luni calendaristice din anul şcolar următor, în cazul în care elevul a comis abateri disciplinare grave, care conduc la scăderea mediei generale la purtare sub nota 7 în anul şcolar precedent.
  (9) Abaterile menţionate la alin. (8) nu se referă la scăderea mediei la purtare din cauza absenţelor nemotivate pentru care se aplică sancţiunile precizate la alin. (6).
  (10) Decizia de retragere a bursei tehnologice în situaţiile prevăzute la alin. (6)-(8) se aplică de către director, la propunerea Comisiei de management al burselor."

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc

| StefaniaElena17 a răspuns:

Da