| grosu5097 a întrebat:

Dacă am repetat anul mai iau bursa profesionala?

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Elevii declaraţi repetenţi nu beneficiază de "Bursa profesională" pentru anii de studiu pe care îi repetă.

"Bursa profesională" se acordă pe bază de cerere, formulată de elevul major ori de părintele sau persoana care exercită autoritatea părintească pentru elevul minor.

Cererea de acordare a "Bursei profesionale" se înregistrează pentru fiecare an şcolar, în perioada 15-25 septembrie, la unitatea de învăţământ la care elevul este inscris.

"Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de o lună dacă elevul înregistrează mai mult de 10 absenţe nemotivate în luna precedentă.

"Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de 3 luni în cazul în care elevul a comis abateri disciplinare grave, care conduc la scăderea notei la purtare sub 7, potrivit Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, sau dacă elevul înregistrează cel puţin 20 de absenţe nemotivate din totalul orelor de studiu ori cel puţin 20% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/un singur modul, cumulate pe an şcolar.

"Bursa profesională" nu se acordă pe o perioadă de 6 luni dacă elevul înregistrează cel puţin 40 de absenţe nemotivate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/un singur modul, cumulate pe an şcolar.

Aceste prevederi se aplică elevilor începând cu luna următoare constatării situaţiilor sus-menţionate, pe o lună, 3 luni sau 6 luni calendaristice consecutive din timpul anului şcolar, respectiv din anul şcolar următor, după caz.

| 1234568807 a răspuns (pentru Lioana):

El se refera la bursa de la scoala profesionala, aia o iei indiferent de medie fiindca e o bursa care se ofera celor de la scoala profesionala, dar desigur ca exista si unele conditii ca sa o iei, cum ar fi sa nu ramai repetent, sau sa nu ai prea multe absente

| 1234568807 a răspuns (pentru Lioana):

Sau nota la purtare scazuta

| 1234568807 a răspuns:

In anul pe care il repeti nu mai iei, iei anul urmator daca treci clasa

| Anonimul151 a răspuns:

Nu. Dacă ai rămas repetent nu mai beneficiezi de acea bursă.

| NisipLaMare a răspuns:

Poti sa iei bursa ti-ai raspuns singur.
Era cu semnu "?".
Daca esti REPETENT atunci poti sa uiti.

Nu.

| HuaweiCorporation a răspuns:

Da

| Anonimul151 a răspuns (pentru HuaweiCorporation):

Bursa profesională, nu se mai dă elevilor care sunt declarați repetenți.