| anonim_4396 a întrebat:

Daca am bilet la un festival muzical si una dintre trupe (cea pentru care mergeam la festival) anuleaza concertul, am vreun temei sa-mi iau banii inapoi de la organizatori?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ai cumparat biletul doar pentru ca trupa ta favorita trebuia sa fie prezenta la festival. Prin urmare, poti sa soliciti restuituirea contravalorii biletului, de la casa de bilete de unde acesta a fost cumparat. (Ordonanta nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor iti da acest drept) Daca nu cazi la pace cu ei, poti sa te adresezi la Oficiul pentru Protectia Consumatorului. Succes!

| TipulVerde a răspuns:

Daca nu primesti pe bilet ceea ce ai platit esti indreptatit unei rambursari. Nu prea se practica. Dar daca tu ai un bilet pentru tot festivalul si nu vine o trupa nu prea cred ca o sa-ti de-a castig de cauza.

| Annitu a răspuns:

Tipulverde are dreptate!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Bani îi primești înapoi de la organizatori doar dacă nu se mai susține tot spectacolul, concertul, etc. nu și în situația când o trupă nu mai apare pe scenă.
Pa, pa.