| 0luca6 a întrebat:

Dacă am dosar penal pentru conducere fără permis ma mai pot prezenta la traseu/sala?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.24, alin.(6) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Avand in vedere aceste prevederi te poti prezenta la examinare, daca n-ai fost condamnat inca definitiv doar ca nu are rost, dupa condamnare permisul iti va fi anulat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu ești încă condamnat te poți prezenta, dar dacă ești condamnat probabil îți va fi anulat.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| ALM2000RO a răspuns:

Nu mai poți.