| Eduard346 a întrebat:

Dacă am dosar penal pentru conducere fară permis, mai pot să dau de vreo categorie de permis?
Stie cineva să-mi raspundă

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Daca obtii permisul de conducere pana la condamnarea definitiva acesta iti va fi anulat, conform aceleiasi OUG, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Poti sa obtii permisul, dupa caz, doar dupa trecerea unui termen de 6 luni de la executarea pedepsei sau 1 an de la aplicarea acesteia, in functie de pedeapsa.

| DaniTDCI a răspuns:

Vei stii cu exactitate cand vei fi judecat la tribunal, pana atunci nu iti fa sperante, si eu am un dosar pentru conducerea unui moped neinmatriculat si *** curios ce o fii, pe moment nu suntem constienti dar dupa ne pare rau, nu?