| IonutPetre12 a întrebat:

Daca am niste caini pe strada si iau cu mine spray paralizant sau bata telescopica sau ceva de genul si merg la scoala cu ele, pot sa patesc ceva? Le tin in ghiozdan si le folosesc doar pentru asta

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca ai peste 14 ani poti avea dosar penal pentru infractiunea prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai voie cu arme în școală.

| DaniTDCI a răspuns:

E ilegal si constituie infractiune, ar fi mai ok sa nu umblii cu asa ceva pe la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu adultii despre problema cu cainii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu le scoţi din ghiozdan şi le ţii bine ascunse printre rechizite şi nu-ţi umblă nimeni în ghiozdan să le găsească, atunci e ok.

| Sekim a răspuns:

Sunt considerate arme albe deci ilegale. Daca nu afla nimeni nu se întâmplă nimic dar dacă află polița sau un profesor va fi urat. Daca chiar vrei sa iei ceva la tine sa nu spui niciodată nimănui ca sa te lauzi sau sa le arăți ce ai tu.

| Dana2103 a răspuns:

Nu ai voie. Regulamentul iti interzice in primul rand. Poate vrei sa stai sub paza, la scoala de corectie, daca tot te simti in pericol

| Andresso a răspuns:

Ia-le, eu merg cu pulanul in ghiozdan si cu petarde de 5 ani si nu m-a prins nimeni(sunt clasa 11)

| CataCatalin994 a răspuns:

Am mers la mine cu spray paralizant tot liceul, faceam naveta, stateam la sat si trebuia sa trec mereu fie dimineata fie seara printr-un loc pe unde erau foarte multi caini, unii dintre ei si rai. Mai ales iarna cand treceam acolo pe noapte, era jale, nu a trebuit sa folosesc spray-ul paralizant decat de vreo 5-6 ori in 4 ani, dar ce bine ca l-am avut la mine atunci cand am avut nevoie de el.