| zilog a întrebat:

Dacă am o piesă electronică care are 5 grame de argint, cum pot să o transport in mod legal
din România in Anglia.
Tinând cont că nu am cum să am bon la ea că e fabricată în urmă cu 30 ani.
Vreau să știu la vamă ce fac cu ea? Trebuie să declar sau până in anumită cantitate nu se declară sau o pun la bagajul de cală.
Nu aș vrea să se evapore.
Sunt foarte dezamăgit de bagajul de cală și nu mai am nici un fel de încredere să mai las lucuri de valoare la bagajul de cală!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti transporta linistit in bagajul de mana si fara a o declara.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce fel de piesa electronica contine 5g argint, dar:
- ca si cantitate si valoare, 5g de argint este mai putin decat o verigheta de argint, deci nimeni nu se va "lega" de ea.
- daca este o piesa electronica veche, atunci poate fi incadrata ca piesa de muzeu - ca urmare trebuie sa detii aviz pentru ea
- daca este o piesa unicat (prototip), atunci e de preferat s-o inregistrezi intai la OSIM cu brevet international, sa nu fie furat patentul de cineva

Oricum, presupun ca nici piesa electronica n-o fi mare ca marime si ca urmare o vei putea tine chiar si in buzunarul camasii de pe tine. happy

| Simpatic a răspuns:

5 grame de argint este insignifiant, nu vei avea nicio problema cu nimeni

| zilog explică:

Eu vreau să știu oficial scris
unde găsesc lucuri oficiale
informatii oficiale despre obiecgele pe care le pot transporta la vama
si care sunt procedurile oficiale

PENTRU CĂ EU CRED CĂ EXISTĂ O CANTITATE DE AUR ARGINT BIJUTERII PE CARE TE LASĂ IN PACE ȘI GATA
sau probabil trebuie să le declari

asta vreau să aflu de la ce cantitate in sus trebuie declarat argintul?

Răspuns utilizator avertizat
| zilog explică (pentru Harfagre):

Lasă că o bag intr-un amanet si platesc taxe si impozite tot ce vrea omul cu amanetul să o cupăr de acolo
ca argintul este ieftin rau de tot
asa ca nu are cum să imi ia 7 piei pentru 4 grame de argint

| diNNozo a răspuns:

La argint mai trebuie sa te gandesti. dar la aur il transporti simplu prin "placile de baza"