| LarisaChe07 a întrebat:

Daca am primit avertisment de la politie, vine ceva acasa? Ca daca afla parintii ce am facut... =)

31 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula pentru avertisment, ca sanctiune contraventionala, nu se mai incheie proces-verbal de contraventie, asa ca nu vei primi nimic acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Drimmero a răspuns:

Nu, avertismentul e avertisment si atat, dar totusi ce ai facut?

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Pai sunt minora si am baut alcool in public, si cineva a chemat politia pentru ca vezi doamne beau langa copiii lor de 6-7 ani.

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Consumarea alcoolului in locurile publice e interzis, dar e de mult legea asta. Probabil faptul ca esti minora a contat de ti-au dat doar avertisment, de obicei se lasa cu amenda si nu e foarte ieftina, probabil ai fost si la prima abatere.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru LarisaChe07):

Păi. ai putea să nu mai bei alcool fiind minoră? Cu atât mai mult lângă copii de 6-7 ani? Nu înțeleg cu ce te ajută.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Stiu de legea asta, dar nu ma gandeam ca cineva va chema politia pentru asta.

E prima abatere... in care m-au prins rolling on the floor Am mai facut asta de cel putin 100 de ori si n-a zis nimeni nimic.

| LarisaChe07 explică (pentru literallythesamebruh):

Era singurul loc mai departe de bulevard, ca doar nu beam pe marginea bulevardului ca sa trece 10 masini de politie pe acolo, de aia am baut la 15 metri de copiii aia de 6-7 ani.

| ReddY25 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ce beai ma rog? rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Totusi n-aveti si voi o terasa ceva sa beti? sau sa beti la cineva acasa, gen sa faceti o petrecere, un gratar ceva, e mult mai ok. E boschetareala sa bei pe domeniul public, mai deranjezi si pe altii.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Eu asa vreau mai mereu dar ma obliga prietenele/prietenii mei sa bem pe strada pentru ca daca bei la o terasa, o bere e 15 lei si de la magazin de banii aia iei 3, deci de ce sa dai mereu 150 de lei pentru ce poti lua cu 30/40?
Si legat de petreceri/gratare, nu cred ca are cineva chef de asta in fiecare zi.

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Berea aia de 15 lei la terasa e un chilipir pe langa amenda pe care o iei pentru consumul de alcool pe domeniul public, nu este alcoolul sanctionat in sine ci actiunile pe care le poate genera, poate aveti in grup pusti care se imbata dintr-o bere (desi mi se pare foarte greu) si incep sa se dea zmei si sa caute cearta cu lumea, adica sa inceapa sa tulbure linistea publica mai ales la ore de odihna, oamenii care au sunat la politie probabil de asta s-au temut, desi pot sa inteleg ca unii sunt prea de tot si devin paranoici la orice fac tinerii si sa puna mana pe telefon...dar tot e aiurea sa bei pe domeniul public.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Nu suntem atat de reduși mintal incât sa lasam pe cineva sa se imbete intr-un spatiu public, plus ca de asta luam si chestii slabe ca % de alcool, ca sa nu se intample ceva. De la o bere e imposibil, pe mine ca fată mă ia capu' de la 5 beri baute intr-o ora si ceva, deci de baieți nici nu mai zic. Poate doar daca n-ai experienta te poti imbata de la o bere/doua.

De obicei in parcul Kiseleff nu este mai nimeni si putem bea acolo, dar de data asta eram mai departe si ne era lene sa mergem atat pe jos si am zis sa stam intr-un parculet mai mic, din asta cu chestii pentru copii. Proasta idee =)

| LarisaChe07 explică (pentru ReddY25):

Chestii slabe, gen bere, strongbow si alte chestii cu % de alcool in jur de 5, ca sa nu se imbete cineva in public. Tariile le bem intr-un apartament cand avem ocazia, sau afara (asta mai rar, o data pe an sau in jur) dupa ora 3 noaptea cand nu este nimeni pe drum.

| ReddY25 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Um,treaba ta happy

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Aveti si voi grija, fiti mai prudenti si sa nu deranjati pe nimeni, eu inteleg ca sunteti mici, toti cred ca am baut o bere pe domeniul public de-a lungul vietii, adica nu o sa fac pe lupul moralist, incerc sa inteleg ambele tabere.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Avem grija, daca nu ne abatem de la locul linistit din parcul Kiseleff nu se intampla nimic. Inclusiv azi am baut acolo(pana a inceput sa toarne cu galeata si ne-am ascuns sub o masa de ping-pong rolling on the floor ) si nu cred ca au trecut mai mult de 5 persoane pe acolo, deci e safe si nu deranjam pe nimeni.
Dar ai idee, daca ne prinde iar, se poate sa ne mai dea avertisment sau direct amenda?

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Depinde de politisti, daca dati de unii foarte corecti si mai aspri e posibil sa va dea amenda, daca dati iar de unii iertatori va vor da iar avertisment. Depinde mult de cine dati si in toane ii prindeti si cum vorbiti cu ei. Vad totusi ca nu va invatati minte : ) )

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Ms.
Nu ne invatam minte, adolescenta e doar o data =) preferam sa o traim cum vrem.

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Totusi adolescenta e mai mult decat o bere bauta, profitati de perioada asta ca dupa o sa plangeti dupa ea.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Stiu, mai facem si alte rahaturi oricumhappy

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Totul pana la limita legalitatii ca sa n-o dati in altele.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Sunt ilegalitati, dar ilegalitati minore sau care nu deranjeaza pe altii, nu pot sa spun aici mai exact ce.

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Deja intuiesc, nu trebuie sa zici. Ce sa zic, grija mare ca nu e de joaca.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Daca te-ai gandit la dr...
Nu este vorba despre ele.

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Sa nu umblati cu d-astea ca va genereaza o groaza de probleme.

| LarisaChe07 explică (pentru Drimmero):

Stim, asta ar fi prea de tot oricum. Nici chiar asa

| Drimmero a răspuns (pentru LarisaChe07):

Bun. Aici nu te mai iarta politia cu avertisment, aici se lasa cu dosare penale de regula, iar daca sunteti minori ii vor lua pe parinti.

| catalin09023 a răspuns:

Nu primesti.
Măsurile contravenționale principale sunt amenda, avertismentul și munca în folosul comunității (conform Og 2/2001).
Poti fi sanctionată 1 singură dată pentru 1 singură faptă. (Og 2/2001)
Măsura a fost luată => nu mai ai ce să primești.

Având în vedere că ești minoră, oricum limitele amenzii se înjumătățesc (Og 2/2001).
Conform Lg 61/1991 R amenda pentru alcool în spațiul public este de la 100 la 500 de lei.
Pentru tine, fiind minoră, este de la 50 la 250 de lei.

Conform OG 2/2001, ai posibilitate să achiți jumătate din minim în 15 zile => 25 de lei =)
Ca fapt divers, dacă îți luai amendă era 25 de lei.

| LarisaChe07 explică (pentru catalin09023):

Merci.

Oricum, ma gandeam la ce ar zice parintii, nu la suma care ar fi trebuit platitahappy