| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am primit șomaj tehnic pana acum și acum sunt dată afară, pot beneficia de șomajul obisnuit?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti beneficia doar daca ai cel putin un an lucrat, in acesta perioada se include si perioada cat ai avut somaj tehnic.
Daca ai fost concediat din vina ta ori ti-ai dat demisia nu beneficiezi de somaj, indiferent de vechimea in munca.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mâine m-au chemat să semnez lichidarea, e o concediere colectivă într-un restaurant pentru că nu se reia activitatea. Trebuie să le spun angajatorilor ceva legat de șomaj sau merg direct la AJOFM să depun cererea? Vechimea trebuie să fie 1 an neîntrerupt la locul de muncă actual?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Soliciti o adeverinta de la acest loc de munca si apoi si de la celelalte locuri de munca, perioadele lucrate se insumeaza si apoi depui cererea la AJOFM.