| Cactua59 a întrebat:

Daca am un contract prenuptial, mai exact separatie de bunuri, in cazul unui divort bunurile luate din banii mei atat dinaintea casatoriei cat si din timpul casatoriei1 imi revin exclusiv mie? Alta problema ar fi astabig grinaca am oferit cadou o masina care e pe numele ei dar a fost luata pe banii mei, bijuterii, etc. sotiei, aceste bunuri imi revin tot mie? Am contract prenuptial.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in contractul prenuptial este prevazut regimul separatiei de bunuri atunci la divort revin fiecaruia bunurile achizitionate din banii proprii. Cadourile facute revin aceluia care le-a primit, indiferent cine le-a cumparat.

| Andreeush a răspuns:

Contractul prenuptial se refera strict la separarea de bunuri inaintea casatoriei. Bunurile materiale acumulate in timpul casatoriei se impart in cazul unui divort. Vorbeste cu un avocat pentru mai multe amanunte.

| Cactua59 explică (pentru Andreeush):

Pai sunt doar din banii mei luate, ea e doar profita.

| SG1995 a răspuns:

Nu, dacă sunt pe numele ei ghinion boss.
În bunurile comune se împart, cele proprii îi revin persoanei de drept. Un cadou e o donație, deci numai ai drept asupra mașini.
Dar asta e, nu ai ce regreta, ai iubit ai dat, n-a mers, măcar ai lăsat ceva frumos în urmă.