| bia_2054 a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea, ce lege ati propune in parlamentul Romaniei si de ce?

10 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Sa nu mai creasca preturile lunar fara o justificare la produsele x x.

| videoblog a răspuns:

O lege pentru simplificarea si comasarea legilor actuale, pentru o legislatie mai coerenta in Romania.

| bibitza a răspuns:

Moarte pentru moarte.
de ce? pe ca mi se pare normal daca ai ucis un om cu buna stiinta aceeasi pedeapsa pe care a primit-o omul aceea ci anume sa isi piarda viata, sa o primeasca si ucigasul

| bobocandrei a răspuns:

As abroga legea ce-i face pe cei din parlament sa fie aparati prin imunitatea parlamentara.

| maryana5 a răspuns:

Sa se desfiinteze directorul scolii mele, sa nu mai aibe voie niciodata sa intre in vreo scoala si sa ma puna pe mine acolo laughing
ce? nu am si eu dreptul sa visez crying whistling

| covexrobu a răspuns:

As propune o lege care sa cuprina mai multe lucruri. Primul si primul lucru ar fi sa iau de la cei bogati si sa dau la cei saraci adica sa avem toti acelasi nivel de trai sa nu existe diferente asa de mari intre cei bogati si cei saraci. A doua parte a legii ar cuprinde ca nimeni sa nu dispuna de imunitate politica.Constitutia se bate cap in cap. Spune la inceput ca toti oameni sunt egali in fata legi dar mai incolo zice ca presedintele demnitarii si ce mai scrie acolo au imunitate politica. Deci presedintele nu este egal cu mine sau cu alta persoana. Asta as propune eu personal.

| adi a răspuns:

O lege care obliga parlamentarii sa experimenteze viata celor mai saraci oameni, 2 saptamani pe an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lege care sa impuna pedepse radicale pentru maltratorii fizici si psihici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai una?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Interzicerea completa a OMG-urilor. Impactul este foarte mare, prea mult de scris; foarte pe scurt nici un omg nu este stabil din punct de vedere genetic si interfereaza cu "gazda" ( consumatorul).
2. toti egali in fata legii, nici o exceptie pentru politicieni sau alte categorii
3. as schimba constitutia, definind CLAR mecanisme de referendum, initiativa civica si recall ( asa cum au elvetienii) astfel incat nici un politician sa poata scapa de raspunderea fata de alegatori, alegatorii sa aiba posibilitatea sa-l revoce daca nu-si face treaba; populatia sa se poata opune rapid legilor aberante.

Daca se rezolva punctul 3. restul vin de la sine!