| publiculmaiubeste a întrebat:

Daca cineva ameninta sa ma dea in judecata pentru neplata facturilor, poate sa o faca daca noi nu am avut contract la notar doar ceva semnat de mana care a fost si semnat de o verisoara acestuia? Si daca si minte in privinta facturilor cu o alta suma mult mai mare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oricine poate sa dea in judecata pe oricine, asta nu inseamna ca o sa si castige. Potrivit Codului civil, art.969 si 970 contractele legal facute au putere de lege intre partile contractante si trebuie executate cu buna-credinta. Un contract este valabil si sub semnatura privata, nu trebuie autentificat la notarul public, cu exceptia acelor contracte pentru care legea cere forma autentica pentru validitate, de exemplu contractul de donatie. In cazul facturilor, daca ai primit marfa si le-ai acceptat, acestea trebuie achitate. Din cate spui inclin sa cred ca vanzatorul are dreptate si daca te da in judecata o sa castige, caz in care va trebui sa platesti mai mult, pe langa datorie va trebui sa platesti si dobanzi, cheltuieli de judecata si eventuale cheltuieli de executare, astfel ca suma va fi mult mai mare. Daca crezi ca facturile au fost umflate plateste doar cat crezi ca a facut marfa, daca poti dovedi ca v-ati inteles la un pret mai mic. Numai bine!

| express11 a răspuns:

Nu

| brandiburu a răspuns:

Teoretic se pot spune multe. Practic, hartiile "semnate de mana", fara stampile, fara notar, etc nu au nici o valoare.
Relax.