| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva isi schimba numele de familie si prenumele, unde ramane numele vechi? Ma gandesc ca in certificatul de nastere ramane numele vechi, dar daca restul actelor cum are fi: pasaportul, carnetul de sofer
etc. sunt facute cu numele nou, nu se mai mentioneaza numele vechi deloc.
Nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de schimbare a numelui de familie si prenumelui, indiferent pe ce cale s-a facut, raman vechile date la Starea civila si mai ramane(in unele cazuri) si vechiul certificat de nastere. De asemenea raman inregistrarile de la Registrul National de Evidenta a Persoanelor si unele documente, cum ar fi diplomele. Toate actele folosite curent - carte de identitate, pasaport, permis de conducere etc - trebuiesc schimbate conform noii identitati. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O simpla accesare a codului numeric personal si, la informatia anilor nostri, nu-ti va da numai numele purtate dea lungul anilor ci si cite lingurite de lapte iti dadea mamica la primele prinzuri.

| 46 a răspuns:

In Romania se poate orice. Se schimba si certificatul de nastere, in caz ca esti casatorit(a) iti schimba si numele sotiei tale si a copilului.