| Eellllenaaa a întrebat:

Daca esti impreuna cu un major, dar parintii tai stiu de relatie si sunt de acord, politia mai poate face ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta ta si ce fel de relatie, respectiv daca si sexuala.
Daca ai peste 16 ani poti fi si intr-o relatie sexuala, parintii pot sa nu fie de acord dar politia nu poate face nimic, legea permite.
Daca ai sub 16 ani si relatia este sexuala majorul comite infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de varsta ambilor si daca exista si raport sexual.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?