| Andreeasabaou a întrebat:

Sora mea are 15 ani, vrea sa se mute împreună cu iubitul ei iar el are 19 ani... părinții nu sunt de acord cu această relație, daca se muta împreună, poliția poate sa faca ceva?

7 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Spune lui sora ta sa nu facă așa ceva o sași bată ăla joc de ia spune-i sași deschidă ochi sa nu fie idioată spune-i părinților tăi sa nu o lasă sa plece cu el este mică rău iar ăla este Clar un pedo nu-ți lasă sora pe mâinile lui bolnavul acela mintal o sași bată joc de ia Anunța și la poliție spune-i cazul situația

| UnDiavol a răspuns (pentru UnDiavol):

Spune-le părinților tăi îmi cer scuze Ca am zis ca este idioată sora ta dar S-o nu o lași sa mearga cu acel omul trebuie sa știe parinti tai de el urgent! Ia este foarte foarte mică si nu o lasă sa apuce drum greșit spune-i ca sora vorbește cu ia deschidei ochi vorbește cu ia între surori așa se face

| mihaela000ela a răspuns:

Parintii tai, ar trebui sa utilizeze toate mijloacele legale de a impiedica acest lucru.Au drepturi parintesti,pe care trebuie sa le exercite. asa sora ta,le va multumi intr-o zi! Ce dracu se intampla cu aceste generatii? sex, bani, sex, neintelesi, frustati etc?

| OanaDD a răspuns:

Nu e o idee buna sa plece la varsta asta de acasa.
Daca se cearta cu iubitul si o paraseste ramane pe drumuri.
Mai bine sta in familie, are timp sa se mute cu el.
Pupici!

| LimitBreaker a răspuns:

Da, e chiar posibil ca ala sa ajunga la inchisoare. Doar ca sora ta minora a fost convinsa/prostita de ala, ea tot e minora si intra sub protectia parintilor. Parintii ei au dreptul sa ia decizii care-i poate afecta viata ca ea e inca minora. 100% daca politia e anuntat si se face plangere penala (pentru relatii sexuale intretinute cu o minora, chiar daca ea cica ar fi fost de acord) e foarte probabil ca ala sa faca inchisoare pentru pedofilie.
Vorbeste cu sora ta, sa inteleaga ca ea momentan e prea mica sa munceasca, sa ia decizii singura. Ea nu are voie sa-si faca card la banca, sa ia decizii imporatante fara semnatura parintilor, nu are voie sa plece din supermarket cu tigari sau alcool, dar ea considera ca e destul de mare sa se mute cu un baiat? Poate sa ramana gravida, pe urma ce face? O poate arunca ala in strada cu tot cu copil (s-a intamplat de prea multe ori asta).
Ala poate sa inceapa sa o bata, poate sa decida sa nu-i dea de mancare. Ce poate ea sa faca?
Poate ala sa aiba numai intentii bune, tot nu se face asa ceva.
Creierul uman se dezvolta complet abia la 25 de ani. Macar sa astepte sa faca 17-18 ani. Asa risca sa ramana doar cu 8 clase, sa depinda 100% de baiatul ala sa-i dea bani. o sa fie ca o prizoniera.
Totusi daca nu vrea sa inteleaga recomand ca parintii tai sa apeleze la politie si sa nu lase lucrurile asa. Sora ta sa-si bage mintile-n cap. O fi inceput ea viata sexuala dar sa se gandeasca ca asta nu e o joaca si ca 15 ani e o mica parte din viata ei. Daca de acum se muta, poate ramane gravida si toate cele, ce mai face cand creste? Ajunge bunica la 30 de ani? Fara sa se bucure de viata, fara sa stie cum e sa ajungi adult fara sa fi crescut un copil pana atunci?
Pe scurt: Ea crede ca a gasit unu de care-i place si vrea toata viata sa fie cu el. Poate o sa ramana toata viata cu el dar inca e minora si nu e pregatita sa ia decizii care-i poate afecta in rau tot viitorul.
Sa astepte, sa aiba rabdare si sa nu se lase prostita de ceva ce ea nu intelege inca.
Daca nu vrea sa inteleaga cu frumosul atunci ala ar trebui sa inteleaga daca nu vrea sa ajunga la inchisoare. Poate nu poti sa o opresti sa se vada cu el, dar macar sa te asiguri sa nu faca o prostie care sa o distruga pe viata. Ea e minora si credula, e usor de prostit, de aceea are nevoie de parinti si de cineva matur care sa se asigure ca ia deciziile bune si ca nu-si distruge viitorul.

| Andreeasabaou explică (pentru LimitBreaker):

Da băiatul ala are familie bună și nu ii rău, și a vrut să se omoare pentru ea in fata mea

| LimitBreaker a răspuns (pentru Andreeasabaou):

Te-ai contrazis. Cum nu e rau daca a vrut sa se omoare pentru ea? Aia e o persoana instabila mental. O persoana care vrea sa se omoare pentru atata lucru clar are probeleme mentale extrem de serioase.
Sa zicem ca o iubeste asa de mult. Ar trebui sa aiba rabdare sa faca macar 17 ani. Trebuie sa aiba rabdare sa termine si ea scoala. Sora ta risca sa piarda totul doar ca sa locuiasca cu el. De ce? Nu poate sa stea fiecare la casa lui si sa se vada cand au timp? Chiar e nevoie sa se mute impreuna?
O fi okay si el si parintii lui dar asta nu e motiv ca sora ta sa riste asa de mult doar ca sa se mute cu ala. Si cu ce il ajuta pe ala daca se muta? Deja vrea sa o faca sotia lui de la 15 ani? Sunt oameni care-si regreta deciziile si la 18 ani cand ar trebui sa fie mai constienti la ce fac.
Faza ca el a vrut sa se sinucida pentru ca nu e de acord lumea cu relatia lui imi dovedeste clar ca omul ala e instabil mental si nu ar trebui sa ia decizii pentru o minora. Sora ta e minora si rezolvarea lu' ala la problema e sa ma omor?
ASta o sa fie rezolvarea lui si daca ramane ea gravida? Se omoara de suparare? Se omoara si daca sora ta decide ca nu mai vrea sa fie cu el? Se omoara si daca isi pierde locul de munca?
Intreb doar, ca aparent pentru el cea mai buna si rapida rezolvare cand apare o problema e sa se sinucida.
Daca sora ta isi da seama ca a facut o greseala si ala o omoara si se sinucide, ca "nu poate sa traiasca cu gandul ca o sa fie cu altul". Vezi asta ca se intampla mai mereu pe la stiri.
Daca-ti pasa de sora ta ai mare grija ca ala e clar bolnav mintal.
Un om se poate sinucide ca s-a saturat de viata, ca trece printr-un chin, dar asta vrea sa se sinucida ca nu e lasat sa intretina relatii sexuale cu o minora? Mai exact nu e lasat sa fie pedofil.
Si eu la 17 ani umblam cu o fata de 15 dar si acum imi dau seama ca eram un copil si habar n-aveam ce faceam. Deciziile mele putea sa distriuga si viata ei si viata mea. Nici el la 19 ani nu poti sa zici ca e prea matur si destul de competent sa ia astfel de decizii dar macar are 19 si nu 15 ca sora ta. Oarecum el e considerat destul de matur sa ia decizii. Problema e ca sora ta nu e si daca isi cand o sa-si dea seama de asta e foarte probabil sa fie prea tarziu.
Nu lasa o eticheta sa te prosteasca. Nu ai de unde sa stii cum o sa se comporte ala cand nu o sa mai obtina ce vrea. Deja ameninta cu sinuciderea deci de ce nu ar face lucruri si mai oribile cand sora ta o sa-l refuze sau o sa faca ceva ce nu-i convine lui (poate o sa-i para lui ca ii da atentia prea multa la un coleg de clasa).
Te rog eu sa ai mare grija de ce se intampla cu sora ta ca ca baiatul ala de 19 ani nu e deloc sanatos mental si sa nu ajungi sa regreti ca ai fost de acord sa-ti lasi sora sa plece spre drumul catre autodistrugere.
Oarecum pana acum ziceam ca asta e, se mai intampla diferenta de varsta, sa aiba si ala rabdare sa ia decizii cand mai creste si ea si e in stare sa decida daca-si doreste sau nu sa se mute cu el, dar acum ca am aflat faza cu sinuciderea deja imi e clar ca sora ta trebuie sa pastreze distanta si sa nu se vada cu ala daca nu sunt adulti in jur care o poate ajuta.
Ti-am zis, au fost multe cazuri cand ala fie din gelozie fie ca ea si-a dat seama ca a gresit si au vrut sa se desparta s-a ajuns chiar sa o omoare pe ea inainte sa se sinucida.
Nu zic ca asa o sa fie si acum, dar un astfel de om ar trebui sa primeasca ajutor ca modul lui de a rezolva problemele e cam exagerat si nu rezolva de fapt nimic.