| anonim_4396 a întrebat:

am 21 ani si as avea si eu o intrebare, sunt impreuna cu o fata de 17 ani si parintii ei nu sunt de acord cu noi, daca ea ar vrea sa stea la mine impreuna ar putea sa imi faca mie politia ceva sau pe ea o sa o ia parintii ei inapoi? As vrea sa stiu si sa primesc niste raspunsuri sigure la ce am spus, daca se poate sa stam impreuna daca ea are 17 ani si eu 21 si, daca riscam sa se întâmple ceva, politie etc...

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are competenta sa intervina in asemenea situatii, fara o hotarare judecatoreasca de obligare a minorei sa se reintoarca la domiciliul parintilor.
Aceasta hotarare se poate obtine doar in urma unui proces civil si, daca instanta dispune reintoarecerea iar hotararea nu este executata de bunavoie de minora, poate fi pusa in aplicare prin executare silita, la care executorul judecatoresc poate solicita asistenta politiei.

| Alexandru_Alex_1995_OfcK a răspuns:

Adica? Poti explica mai pe romaneste laughing)?

| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca am am fost clar.
Domiciliul minorei este la domiciliul parintilor si doar cu acordul lor minora poate pleca de acasa.
Daca pleaca fara voia lor parintii pot solicita, printr-un proces civil, intoarcerea minorei la domiciliul lor si judecatorul, in urma probelor ce se vor administra, inclusiv ascultarea minorei, va da o hotarare.
Daca judecatorul hotaraste ca minora trebuie sa se intoarca la domiciliul parintilor si aceasta nu o face de bunavoie parintii pot solicita interventia unui executor judecatoresc iar acesta poate solicita asistenta politiei pentru a o lua pe minora si a o duce la domiciliul parintilor.
Ce nu-ti este clar?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca parintii depun plangere, poti avea probleme mari.
Uite legile aici:

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| kandaraki a răspuns:

Daca suna la politie si le zic ca fata lor minora e cu un adult, sigur ca pot interveni politia, dar nu te teme, nu te vor bate, doar o vor lua de la tine din apartament

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna, ea fiind minora si tu major, luand-o acasa la tine fara acordul parintilor te poti trezi la usa casei cu politia. In cel mai rau caz, daca parintii fetei minore nu sunt de acord cu voi, iar tu continui sa o duci pe fata acasa fara permisiune s-ar putea sa te de-a in judecata. De la asta, legea... Oricum, daca o iubesti trebuie sa faci ce e mai bine!
Mult noroc si sper sa iti cea mai buna decizie.

| RappaNow a răspuns:

Dacă nu sunteți așa de siguri mai așteaptă și tu încă un an și o să se schimbe lucrurile. Părinții ei nu îi poate spune fetei pe cine să iubească sau nu, sunt sentimente, și ea doar pe tine te visează in fiecare zi nu alte persoane vrute de părinții ei. Mai ai răbdare. Se pot rezolva problemele doar prin răbdare.

| Ionut29897 a răspuns:

Frate fix prin asta am trecut și eu anul trecut

| Alexandru_Alex_1995_OfcK a răspuns (pentru Ionut29897):

Adica? Ce ai patit cum ai rezolvat?