| 123gabialexandra a întrebat:

Dacă ești înscris la 2 facultăți concomitent, una o faci la buget și una la taxa? (Media e mare, deci ai putea fi la ambele la buget)
Și atunci plătești integral taxa? Sau ai ceva reducere, având in vedere ca ești concomitent in cadrul aceluiași centru universitar?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, pe loc bugetat poti urma o singura facultate, avand in vedere prevederile art.142, alin.(6) din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat."
Nu beneficiezi de reduceri.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! O facultate o faci la taxa si una la buget. Nu am auzit sa ai reducere pentru ca faci doua facultati in cadrul unei universitati.

| Nirvanaaa a răspuns:

1 la buget, cealaltă la taxa, dar nu se aplica vreo reducere. Statul asigura doar o facultate la buget.