| Dana2103 a întrebat:

De ce șantajul emotional nu este pedepsit macar cu internare involuntara?
Si santajul obisnuit tot emotional este,doar ca se bazeaza si pe o paguba socio-economica directa,cum este castigarea unor bani in conditii care nu sunt prevazute de lege. Santajul emotional tot acolo te duce.
Si de ce e pedepsit asa grav santajul in general,cand multi nici nu sunt santajisti de fel? Unii santajeaza sau ameninta pentru ca,de asemenea,au fost neindreptatiti. Bine, asta nu inseamna ca-ti faci dreptate singur. Totusi, justitia in unele cazuri nu te poate ajuta si esti nevoit sa risti.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu exista tripolar, exista doua stari, manie si depresie sau hipomanie si depresie, deci doar bipolaritate, alternezi depresie-manie-normalitate, dar normalitatea nu face parte din boala, deci raman doua.

Nu le pasa de oameni la cei de sus, asta e raspunsul. Ia sa te joci cu un mare mahar sa vezi ce se intampla! Asa emotional. Sa vezi cum aterizezi la parnaie subit chiar daca nu e lege, si gasesc ei motive. Uite, vine unu pe forum, zice nu stiu ce si tu il banezi daca ai fi admin, sa vedem dupa aia ce se intampla. O sa zica ca l-ai lezat emotional, ca de fapt ce a zis el nu e cu iz insultator, etc etc etc.
Bine daca-si pune mintea cu tine, ca daca nu, aia e, pleaca si gata, ca de fapt asa fac multi, nu-si bat capul pentru atat.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fost tripolara in 2 fraze.
Dece nu e pedepsit, dar de ce e pedepsit, sa fie mai putin pedepsit

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Te rog eu, nu e treaba mea ce ai inteles tu
Nu ti mai da pareri medicale de parca ar conta, ca nu

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Hopa, a aparut medic psihiatru. Era o dramatizare pentru un raspuns ironic, stai chill

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Da,tipul cred ca e cercetator in sanatate mintala si aduce inovatii in medicina laughing
Da, pai multi infractori sunt protejati, dar lumea vede doar partea plina a paharului. Daca nu se dorea si protectia lor, nu mai erau reabilitati ci ucisi.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Aaa, atunci e altceva, credeam ca ai zis serios, nu de alta dar am mai auzit serios zis asta. Bine, oamenii nu stiau, nu era cu rautate, insa zic doar. Confundau normalitatea ca fiind parte din boala, si bagau cele trei stari in asta. Doamne urata boala. Si asta nu se vindeca ca depresia si anxietatea.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Am inteles, a glumit doar, a zis.

Pai exact, eu daca fur un ou ma duc la parnaie, daca altul fura tara, nu pateste nimic. Sunt protejati pentru ca data viitoare daca vin ei la putere, si opozitia trebuie protejata, ca apoi ceilalti sa protejeze pe ailalti.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista tripolar, exista doua stari, manie si depresie sau hipomanie si depresie, deci doar bipolaritate, alternezi depresie-manie-normalitate, dar normalitatea nu face parte din boala, deci raman doua.

Nu le pasa de oameni la cei de sus, asta e raspunsul. Ia sa te joci cu un mare mahar sa vezi ce se intampla! Asa emotional. Sa vezi cum aterizezi la parnaie subit chiar daca nu e lege, si gasesc ei motive. Uite, vine unu pe forum, zice nu stiu ce si tu il banezi daca ai fi admin, sa vedem dupa aia ce se intampla. O sa zica ca l-ai lezat emotional, ca de fapt ce a zis el nu e cu iz insultator, etc etc etc.
Bine daca-si pune mintea cu tine, ca daca nu, aia e, pleaca si gata, ca de fapt asa fac multi, nu-si bat capul pentru atat.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca politicienii NU sunt pusi sus ca sa faca bine si dreptate. Daca erau pusi sa faca bine, de mult era pedepsit si santajul emotional doar ca trebuia dovedit, insa asta se rezolva. Era pedepsit si santajul obisnuit nemotivat, pentru ca ala motivat nu mai ar fi existat, ca erau legi contra celui care a santajat si neindreptatit primul.

De mult nu ar mai fi existat violente in familie si altele.

Deci raspunsul este pentru ca nu ii intereseaza de oameni. Ca daca te iei de un mare smecher sa vezi cum imediat te salta pentru orice santaj! Si daca nu e lege, iti baga ei motive si tot te salta.
Ocolesc legea dar te pedepsesc.
Nu ma refer la smecher gen Becali care e frectie, ci la smecher cu mare influenta politica care e peste lege, adica cei ce pun legile, justitia, politia.

Asa ca asta este.