| Alexandruuuu3xd a întrebat:

Dacă eu ca minor având vârstă de 16 ani, am fost băutut de 2 persoane, un minor 17 și un major 26 și am fost la politie etc pentru cel de 26 de ani, iml u a fost de 7 zile de îngrijiri medicale. Acuma ei ma suna și ma întreabă căti bani sa ne dea sa retragem suma. Cineva ce a mai trecut prin asta îmi poate spune o suma ce se poate cere acum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de retragerea "sumei" ci a plangerii penale, avand in vedere ca infractiunea de lovire sau alte violente se cerceteaza si apoi judeca la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Poti cere orice suma vrei dar nu cred ca o sa obtii mai mult de 5.000 lei, cam atat ti-ar acorda si instanta de judecata. Ai putea cere mai mult, pana pe la 10.000 lei, doar daca majorul are antecedente penale si ar risca inchisoarea daca se ajunge la judecata.