| anonim_4396 a întrebat:

un prieten de 17 ani a fost luat in arest acum câteva zile. Acesta se afla sub control judiciar dar mai apoi in arest la domiciliu după ce a săvârșit o infracțiune și anume ca a tâlhărit un om și i-a sustras o suma de bani (acea persoana având nevoie de 3-4 zile de îngrijiri medicale după ce i-a dat un pumn). Prietenul meu se afla după acest fapt in arest la domiciliu. In timp ce se afla la arest a ieșit din casa și a mai săvârșit încă o tâlhărie, iar acum nu știu ce i s-ar intampla ținând cont ca are 17 ani (al doilea bărbat având nevoie de 25-30 de ZILe de îngrijiri).
A fost luat la arest pentru 30 de zile. Ce credeți ca se va intampla? Răspunsuri sincere și fără glume.
Dacă se poate și legi pentru asta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal citez:
"ART. 233. Tâlhăria
  Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţa de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  ART. 234. Tâlhăria calificată
(1) Tâlhăria săvârşită în următoarele împrejurări:
a) prin folosirea unei arme ori substanţe explozive, narcotice sau paralizante;
b) prin simularea de calităţi oficiale;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) în timpul nopţii;
e) într-un mijloc de transport sau asupra unui mijloc de transport;
  f) prin violare de domiciliu sau sediu profesional, se pedepseşte cu  închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (2) Tâlhăria săvârşită în condiţiile art. 229 alin. (3) se pedepseşte  cu închisoare de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează tâlhăria care a avut ca urmare vătămarea corporală."
Cred ca se va lua impotriva lui o masura educativa privativa de libertate, respectiv internarea intr-un centru educativ sau de detentie, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos...crying

| Liviu a răspuns:

Puscarie scrie pe el laughing deci ajunge la 'glumeti' si tu? oo sa fi o iubita de parnaias happy sa te duci cu pachete la el, mai bine lasa-l in plata domnului, alege alt barbat cu care sa stai happy Poate chiar tu ii vei plati datoriile cand se va imprumuta la camatari laughing ca deh, esti iubita lui, poate viitoare sotie.Ghici pe cine va bate camatari daca el numai poate plati? la cine va veni? oa nevasta/iubita asa se procedeaza xD. Iubirea asta trece prin stomac

| Legion7X a răspuns:

Trebuie prins și băgat într-o mașină apoi dus la marginea pădurii si bătut până se domolește dacă nici poliția nu îl stăpânește.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic că e șmecher și bate pe oricine