| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu ma angajez, de ce primăria comunei ii taie ajutorul social la tata? Sunt pe numele lui de familie

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Ajutorul social se acordă persoanelor singure sau familiilor cu reședința legală în România dacă venitul net lunar al persoanei singure sau al familiei este mai mic decât venitul minim garantat."
Deci fa-ti domiciliul la un vecin si ai scapat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o face, respectă legea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-i tatălui tău să se angajeze si el. Veți lucra amândoi si traiul va fi mult mai comod.
Iar dacă e bolnavior, sa vorbească cu medicul de familie, că poate se încadrează in lista bolilor cu grad de handicap. Si va beneficia de multe facilitati, mult mai consistente decât un... ajutor social.

https://www.socialchair.ro/......-handicap/

| Frank51 a răspuns:

Pentru că locuiești cu el.

| RxTx a răspuns:

Mi-se pare că esti un profitor wsupritor care vrea sa câștige de la toată lumea!
Cu ce este vinovat tatăl tău de îl asuprești tu așa și îl stoci de bani altfel îl bagi la pușcărie îl ameninți cu organele statului că dacă nu scoate bani din piatră seacă să îți dea ție îl dai pe mâna tribunalului să îi facă și să îi dreagă

| andreierdna91 a răspuns:

Creste venitul mediu al familiei, presupun că locuiți împreună.

| MISLO a răspuns (pentru andreierdna91):

Păi da, dar nu știu de ce taie socialul din momemt ce nu am nimic cu primaria dupa ce ma angajez

| Wr3nch a răspuns (pentru MISLO):

Pentru ca atata timp cat stati in aceiasi casa, statul roman crede ca impartiti banii pe membru de familie. Gen daca sunteti doar tu si tatal tau si tu castigi 3000 de lei, ei zic ca tu ii dai lui 1500. Fapt care anuleaza ajutorul social, pentru ca acum are 1500 de lei lunar de la tine.

| Ioanamaria456 a răspuns:

Angajează-te liniștit, doar nu ai vrea ca tatăl tău sa se chinuie cu 500 lei pe luna cand tu poți sa îl ajuți asa cum te-a ajutat el pe tine. Fiecare părinte șia crescut copilul cum a putut, si tu ai ocazia sa iei 3000 lei pe luna, ai din atâta poți sa iti ajuți tatăl. Dă-l in colo de ajutor social. Nu vei muri daca iti împărți banii asa cum a facut tatăl tău