| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eu sunt din Caraș-Severin si mă mut in alt judet de exemplu Satu-Mare si vreau sa ma angajez si angajatorul imi cere: adeverință de la medic si cazier de exemplu.
Pot face rost de aceste documente fara sa merg la medicul de familie/sectie de politie din județul meu? Ci doar să merg la un cabinet/sectie de acolo, din Satu-Mare.
Sau o sa-mi trăiască ceva viza de flotant

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă nu îți schimbi buletinul pe noua adresă, atunci o viză de flotant tot trebuie să îți pui pe el. Autoritățile trebuie să știe unde sa te găsească în caz de nevoie; de aceea îți trebuie viză de flotant.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cazierul poti sa-l obtii online, adeverinta medicala prin posta.

| MValentin a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar in rest pot aparea probleme strict pe tema că nu am domiciliul din buletin la ei in judet?
Ținând cont ca am o garsoniera acolo.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Obţinerea certificatului de cazier judiciar: persoana fizică poate depune personal cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, la orice subunitate de poliție în care există ghișeu de cazier judiciar însoţită de actul de identitate aflat în termen de valabilitate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Adeverinta medicala se obtine de la un medic de medicina muncii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

La garsoniera, poti sau trebuie sa-ti faci resedinta (viza de flotant cum se spunea inainte)

| dinaprilie a răspuns:

La politie poti peste tot. Cel putin asa este in Bucuresti. Deasemena orice medic poate sa iti ateste starea de sanatate si sa elibereze adv..asa as vedea eu lucrurile.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu, este necesara atestarea medicului de familie, deoarece el are fisa cu antecedentele medicale.

| dinaprilie a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok