| cfrtobias a întrebat:

Daca faci poza la buletin sa zicem si arati la politie sau jandarmi de cer imi poate da amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu avea la tine cartea de identitate (ca buletin de identitate precis n-ai) nu este contraventie dar poti avea surpriza sa te conduca la cea mai apropiata sectie pentru a se stabili identitatea ta, putand sa nu ia in considerare o copie a CI.

6 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nu se intelege nimic din intrebarea ta.
Reformuleaza mai clar.

| cfrtobias explică (pentru Iote):

Deci fac poza la buletin si salvez poza arat tie de exemplu de esti politist poti da amenda? ca n-am la mine doar poza

| Iote a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca nu ai CI (buletinul), da poti primi amenda. Poza de pe telefon nu este valabila.

| Ssssmokin a răspuns:

In cazul in care te opreste politia si iti cere buletinul, iar tu nu il ai la tine si vrei sa i-l arati pe telefon, s-ar putea sa nu ti-l ia in considerare. Cel putin chestia asta stiu ca este valabila in cazul permisului de conducere.
Totusi, ei au nevoie cel mai probabil de AX, CNP, iar atunci cred ca buletinul i-l poti arata si de pe telefon.
Cu siguranta nu o sa iei amenda in cazul buletinului.