| anonim_4396 a întrebat:

Daca fiica mea are pensie de urmas si se angajeaza, mai beneficiaza de pensie?

Răspuns Câştigător
| nagardacidor74 a răspuns:

legea pensiilor spune asa:
(Art. 66. - Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b). )
Art. 92. - (1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
d) beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);

11 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Pensia de urmas se da pana la varsta de 18 ani, perioada in care nu poate lucra sau daca aduce adeverinta ca invata.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

In mod legal (daca anunta la Oficiul Pensiilor), nu.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

In mod legal - daca anunta la Oficiul Pensiilor, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca se angajeaza, nu mai primeste pensia de urmas.Pensia de urmas se primeste numai pe perioada in care este eleva, pana la varsta de 25 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata timp cat e incadrata intr-o forma de invatamant, oricare ar fi aceea, fiica ta are dreptul de a primi pensia, pana cand implineste 26 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua!
Sunt eleva si m-am angajat pe timpul de vara la o firma...
pe ceva fel de contract, am mers 2 luni si apoi am terminat,

dupa cateva saptamanii m-or sunat de la firma la care am fost angajata si mi-or zis ca mi-a taiat pensia de urmas

Se poate restituii dosarul ca sa reprimesc pensia de urmas?
Multumesc.

| *cristina* a răspuns:

Si eu am avut aceeasi dilema, n-a reusit sa ma lamureasca nimeni, asa ca am primit pensia in continuare, dar o pun de-o parte, in caz ca va trebui s-o returnez intr-o buna zi happy

| Mirela_star a răspuns:

Du-te la casa de pensii daca nu te-ai lamurit, ei chiar trebuie sa stie!

| nagardacidor74 a răspuns:

Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie si daca e incadrata intr-o forma de invatamant (pana la varsta de 26 de ani)

| mudokins a răspuns:

daca eu primesc pensie de urmas de la tatal meu e posibil sa primeasca pensie si un alt copil care nu este al tatalui meu?