| anonim_4396 a întrebat:

Daca firma la care lucrezi te da in somaj, ce acte trebuiesc pentru a beneficia de somaj?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Actele pe care trebuie sa le depui la agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca sunt: -cerere pentru obtinerea indemnizatiei; - carte de identitate (in original si copie); -acte de ctudii si calificare (in original si copie); -certificat de nastere (original si copie); -certificat de casatorie daca e cazul (in original si copie); -adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca; -acte eliberate de organele financiare din care sa rezulte ca nu ai alte venituri; -declaratie pe propria raspundere ca nu ai loc de munca.Si alte acte, dupa caz...

1 răspuns:
mlm
| mlm a răspuns:

Act de identitate – Original si copie; Dosar cu sina; Certificat de nastere – Original si copie; Certificat de casatorie – Original si copie; Actele de studii si calificare – Originale si copii; Adeverinta medicala din care sa rezulte ca solicitantul este apt de munca sau are restrictii medicale; Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate conf. legii, venituri mai mici decât indemnizatia de somaj; Carnet de munca – Original si copie; Adeverinta eliberata de societate (Anexa 14(26 la normele metodologice de aplicare a Legii nr.76, cu completarile si modificarile ulterioare) Anexa 8 copie xerox, Anexa 2 copie xerox.