| anonim_4396 a întrebat:

Daca folosesc un teren viran care nu se stie daca are proprietar de mai bine de treizeci de ani in scop agricol il pot dobindi legal prin uzucapiune?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil actual, pentru a dobandi dreptul de proprietate prin uzucapiune, trebuie ca posesia sa fie continua, neintrerupta, netulburata, publica si sub nume de proprietar, intinsa pe o perioada de cel putin 30 ani. Daca primele conditii le-ai putea intruni problemele apar la ultimele doua: posesiune publica si sub nume de proprietar. Folosind terenul va trebui sa declari, pe proprie raspundere, pentru inscrierea in Registrul agricol de la primarie, ca esti proprietar pe acel teren. Declarand nereal intri sub incidenta art.292 Cod penal si poti fi condamnat, pedeapsa fiind inchisoarea de la 3 luni la 2 ani ori amenda de la 500 lei la 30.000 lei. Fata de cele aratate nu te-as sfatui sa-l lucrezi, te poti trezi cu probleme. Eventual te poti interesa a cui a fost proprietatea, trebuie sa figureze in Registrul agricol si sa-l cumperi ori sa ti-l dea in folosinta, contra unei parti din recolta. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Orice teren care spui ca nu are propietar apartine de primarie sau de comuna.El este un bun al statului.

| TylerR3r a răspuns:

Cred ca o sa te coste ceva big grin