| Jeremy1 a întrebat:

Daca gasesti o suma mare de bani pierduta pe strada, este ilegal sa o pastrezi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este ilegal, fapta constituie infractiunea de insusirea bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART.216. Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al sau, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare în posesia făptuitorului."

| PedoBarbie a răspuns:

E cam ilegal, dar dacă i-ai găsit poţi să îi iei.

| 4b a răspuns:

Daca pe langa bani sunt si acte si... daca vrei sa fii om, ii returnezi politiei, daca nu, ii pastreziwinking

| Doηηa a răspuns:

Teoretic da, practic din punctul meu de vedere nu. laughing
Sa-i chieltui sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este ilegal. Banii vor trebui dusi la politie.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Numai prostii printre raspunsuri.

Din punct de vedere legal tu ar trebui sa ii predai politiei.

Traind in Romania si banii nefiind insotiti de nici un act de identitate cum i-ai predat cum i-a bagat in buzunar si o sa zica ca ce fraier ai fost ca nu i-ai dat.
Daca is insotiti de acte de identitate, ia banii si cauta proprietaru pentru acte ii spui ca asa l-ai gasit pe jos(alegi tu un loc o zona unde spui ca i-ai gasit) si o sa se gandeasca ca i-a fost furat portofelul dar in acelasi timp o sa iti multumeasca ca i-ai recuperat actele(nu mai are de umblat si platit sa isi faca altele).

| AnaLove444 a răspuns:

Pai,daca nu te vede nimeni poti sa ii iei, dar daca te simti corect sa o duci la politie, asa faci.Depinde de tine. Daca chiar ai nevoie de banii respectivi pentru o cauza nobila, poti sa ii pastrezi, nimeni nu zice ca nu. Vorba aceea:Ce-am gasit e al meu. big grin