| Sisiwieuc9 a întrebat:

Dacă iau mustrare scrisă, se va discuta obligatoriu la consiliul profesoral despre situația mea? Pot sa evit repetenția, eventual scăderea notei la purtare? Sau este obligatoriu și inevitabil sa mi se scadă nota la purtare. Directorul poate să-mi scadă cât vrea el nota la purtare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 18.(1) Mustrarea scrisă constă în atenţionarea elevului, în scris, de către profesorul pentru învăţământul primar sau profesorul diriginte, cu menţionarea faptelor care au determinat sancţiunea.
  (2) Sancţiunea este propusă consiliului clasei de către cadrul didactic la ora căruia s-au petrecut faptele susceptibile de sancţiune, spre validare. Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului clasei şi într-un raport care va fi prezentat consiliului profesoral de către învăţătorul/institutorul/ profesorul pentru învăţământul primar sau profesorul diriginte, la sfârşitul semestrului.
  (3) Documentul conţinând mustrarea scrisă va fi înmânat elevului sau părintelui/tutorelui/susţinătorului legal, pentru elevii minori, personal sau, în situaţia în care acest lucru nu este posibil, prin poştă, cu confirmare de primire.
(4) Sancţiunea se înregistrează în catalogul clasei, precizându-se numărul documentului.
  (5) Sancţiunea poate fi însoţită de scăderea notei la purtare, respectiv de diminuarea calificativului, în învăţământul primar."
Fata de aceste prevederi rezulta ca nu directorul si nici consiliul profesoral scad nota la purtare ci consiliul clasei si nici nu este obligatoriu sa o scada. Nefiind prevazuta obligativitatea scaderii si nici numarul exact de puncte opinez ca ar ptea fi scazuta cu 1 punct sau maximum 2, mustrarea scrisa fiind o sanctiune mai usoara.

| Sisiwieuc9 explică (pentru Ioandelasal):

Consiliul clasei incluzand părinții și tutorii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Numai un singur parinte, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MEN nr. 5447/2020, citez:
"ART. 57
  (1) Consiliul clasei funcţionează în învăţământul primar, gimnazial, liceal, profesional şi postliceal şi este constituit din totalitatea personalului didactic care predă la clasa respectivă, din cel puţin un părinte delegat al comitetului de părinţi al clasei, cu excepţia claselor din învăţământul postliceal şi, pentru toate clasele, cu excepţia celor din învăţământul primar, şi a reprezentantului elevilor clasei respective, desemnat prin vot secret de către elevii clasei.
  (2) Preşedintele consiliului clasei este învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar, respectiv profesorul diriginte, în cazul învăţământului gimnazial, liceal, profesional şi postliceal."

| Sisiwieuc9 explică (pentru Ioandelasal):

Și în cât timp de la săvârșirea faptei trebuie să primesc mustrarea scrisă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu exista fixat un anumit termen, probabil in cca 2 saptamani.

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde ce ai facut
În Biblie scrie sa dai șpagă inainte să fii jidecat
Și să te împaci cu cel ce te târește la judecător.
Cauta in Biblie ca nu bat campii