| Crisperla a întrebat:

Daca îmi cere un angajator diploma de bac ca act la angajare se uită și la nota?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te minte boss. Tanti e pensionara și pierde timpul pe net. Se vede asta din răspunsurile ei complet deviate de la realitate

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca se uita.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt angajator si da, ma uit si la nota, ca sa vad cat interes ti-ai dat pentru scoala respectiva si cat esti capabil sa faci in viitor, conform pregatirii profesionale pe care tocmai a terminat-o.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Am si eu o întrebare, nu trebuie să răspunzi dacă nu vrei; ca angajator trebuie să fii tare ocupată, cum faci să îți rămână timp să fii atât de activă pe TPU?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Sunt director si propietarul unei firme din occident si am tot timpul din lume, fiindca am angajati care muncesc pentru mine.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Și eu am fost director în occident (SUA) și nu aveam timp nici să beau o cafea. Am schimbat jobul de 12 ani și nu simt deloc lipsa funcției. Am și acum perioade nebune, dar alternează cu perioade de lălăială.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Diferenta este ca sunt si propietarul firmei, deci nu muncesc pentru altii.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Bravo! Și acolo se cere diploma de bac? Și eu am făcut angajări, de ingineri însă, deci studii superioare, dar se cerea doar adeverință de absolvire. Uneori ceream de la universitatea unde absolvise candidatul o confirmare cu anul absolvirii și media generală (GPA). La actuala companie (multinațională, 50.000 angajați) se apelează la o firmă specializată, care verifică tot background-ul candidatului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

In general oamenii prezinta si diplomele de BAC, universitare, sau certificari de cursuri internationale.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu înțeleg partea cu cei locali. Dacă sunt locali, de ce le trebuie echivalent australian?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Fiindca sunt in Australia si cand angajez personal profesionist de aici, cer ceva sa-i pot conrtrola/verifica.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Super! Ce profil are firma? Ca să știu, dacă am o pilă, în caz că mă mut vreodată în Australia happy
S-o găsi loc și de un inginer electric pe acolo? big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Iti spun in privat ca si asa am pus multa informatie prea persoanala pe care o voi sterge.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok. O să întreb în privat. Cine știe, poate mă convingi și mă mut la Antipozi laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Este dificil acum, ca s-au inasprit conditiile de emigrare si dupa cum mi-am dat seama, nu mai esti nici tu "spring chicken" happy
Poti intra pe site-ul guvernului australian si vezi ce punctaj aduni.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

47. Când chiar eram spring chicken aveam două posibilități. Australia și Canada. Mă trăgea ața mai mult spre Australia, deoarece Canada mi se părea prea rece. Punctaj foarte bun pentru amândouă, oricum. Și cum viața uneori îți rezervă surprize, a apărut pe neașteptate un masterat în SUA. The rest is history. Poate voi ajunge și în Australia vreodată, să văd ce am ratat. În Canada am ajuns, nu am ratat mare lucru happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Iar noi ne dorisem sa ajungem in USA...

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Dammit happy

| Crisperla explică (pentru Violleta2022):

Ok ideea e că eu mă angajez la o cafenea happy

| suntserios a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Te minte boss. Tanti e pensionara și pierde timpul pe net. Se vede asta din răspunsurile ei complet deviate de la realitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa nimănui de nota. Diploma de bac o dai după ce angajatorul s-a hotărât să te angajeze strict in scop birocratic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se uită, dar acesta nu va fi un motiv decisiv în a te angaja sau nu.

| mihai69 a răspuns:

Normal, nu ar trebui să se uite. Ce înseamnă bacul, mai ales în ziua de azi?!? Plus că adesea liceul unde ai studiat nici măcar nu te-a pregătit pentru jobul la care ai depus cerere. Deci ce relevanță au notele la română, mate și chimie, dacă tu o să fii casier la magazin?!?

| Mosotti a răspuns:

Se uita si la note, ca asa vede cat de serios si destept esti, ca e una sa ai 6 media adica minima, si alta 9, 50.
Ca seriozitatea ta se va reflecta si la job.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca si angajator, daca vad nota mare la BAC imi fac probleme fiindca fie ai copiat, fie ti-ai tocat timpul cu timpeniile inutile de la scoala ca sa iei nota mare in loc sa te axezi cu adevarat pe educatia ta. Gindeste-te ca la un moment dat cautam ceva programatori, si multi aveau trecute in CV proiecte de prin facultate, nimic mai mult. Cind i-am luat la bani marunti privind proiecte proprii, tehnologii pe care nu le-au facut la facultate... muti ca lemnul. Deci si la BAC... in vreo trei sferturi din cazuri, notele mari sunt motiv de ingrijorare. Ca si un BAC promovat cu sub 7, pentru ca daca te duce un pic capul, te orientezi macar de un 8. A, da, si daca ai terminat sa zic o profesionala sau un liceu de un anume profil, ma intereseaza strict nota de la profil/proba de specialitate, nu ca ai luat 6 la istorie sau geografie.

| Holiday a răspuns:

Nu intereseaza pe nimeni nota pe care ai luat-o la BAC. Important este doar ca ai trecut interviul pentru angajare (daca a fost cazul), sau ca ai fost scceptata, indiferent pe ce criterii.

| Holiday a răspuns:

"Sunt director si propietarul unei firme din occident..."

Sa-i spuna careva tarancii imbecile ca Australia nu e in "occident".

| sabin89 a răspuns (pentru Holiday):

Așa vorbești cu d-na director...happy

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Nu vorbesc "cu", ci "despre"...winking

| user0010 a răspuns:

Mai mult contează ce are angajatul în cap decât nota de la bac. Șefu' te întreabă: "ia spune-mi dom'le, ce știi dumneata să faci, în funcție de ce criterii să te angajez". Nu te întreabă dacă ai învățat operele literare sau tabelul trigonometric.

| user0010 a răspuns:

O să se uite, dar puțin contează.

| user0010 a răspuns:

Degeaba ai notă mare la bac, dacă ești "prost" cu diplomă.

| Yparisa a răspuns:

Daca angajatorul e un bosorog rupt de realitate, probabil se uita, dar eu din ce am observat nu-i pasa nimanui.